Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce Spojených států v pátek navrhl prezidentu Vladimiru Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů a uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě. Putin jeho návrh zamítl s tím, že Moskva nikoho vyhošťovat nebude, informovala agentura Reuters.

Pozval také "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu".

Ruský prezident zároveň americké sankce označil za další podkopání vztahů obou velmocí a vyjádřil lítost nad tím, že Obamova administrativa končí tímto stylem.

Podle Putina chtěl Obama svým krokem vyprovokovat obdobnou reakci ze strany Ruska, Moskva na to ale nepřistoupí.

"Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této 'kuchyňské' a nezodpovědné diplomacie," uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu.

Ruský prezident další kroky zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.

Lavrov v televizním projevu uvedl, že konkrétně Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Dále nebudou moci američtí diplomaté využívat rekreační zařízení na předměstí Moskvy a skladiště jižně od ruské metropole.

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle Lavrova nepodložená.

Spojené státy ve čtvrtek vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území. Prezident Barack Obama zároveň vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli hackerským útokům proti americkým politickým institucím i jednotlivcům.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina označil nové postihy za nezákonné, šéf Kremlu se podle něho rozhodne o případných odvetných opatřeních.

Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali "způsobem neslučitelným s diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA.

Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.

Analýza zveřejněná ve čtvrtek americkými bezpečnostními úřady poukazuje na techniky, kterými se hackeři pokoušející se ovlivnit průběh amerických prezidentských voleb snažili citlivé informace vylákat. Používali falešné identity či rozesílání podvodných e-mailů snažících se z potenciálních obětí vylákat hesla a další údaje. 

Společná analýza Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) podle agentury AP uvádí, že ruská civilní i vojenská rozvědka prováděla "kybernetické operace zacílené na americkou vládu a obyvatele".

Hackerské aktivity ruských tajných služeb podle zprávy neskončily s americkými volbami, nýbrž stále pokračují.

Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu.

"Tyto kroky následují po opakovaných soukromých a veřejných varováních, která jsme ruské vládě dali, a jsou nutnou a adekvátní odpovědí na snahy poškodit americké zájmy způsobem, který je porušením zavedených mezinárodních norem chování," uvedl ve čtvrtek Obama v prohlášení. Postihy vůči Rusku za jeho "agresivní aktivity" tím podle něho nekončí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Je načase, aby se naše země posunula k větším a lepším věcem," uvedl Donald Trump po oznámení o uvalení nových sankcí vůči Moskvě.

Chce se prý nicméně setkat se zástupci tajných služeb, aby se dozvěděl o situaci více.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění, podle nichž se jeho hackeři snažili ovlivnit volby ve prospěch Trumpa.

Z Moskvy se vzápětí po zveřejnění sankcí začaly ozývat odmítavé hlasy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že americký postup zásadně poškozuje vztahy obou zemí. Jeho praktický dopad je podle něj sporný a není jisté, zda to schvaluje Obamův nástupce Trump. Putin se podle Peskova rozhodne, zda a jaké odvetné kroky Rusko přijme.

Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce "smrtelnou křečí politických mrtvol".

Den po vypovězení diplomatů rozhodly ruské úřady také o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Informovala o tom v pátek televize CNN s odvoláním na americké činitele. 

Uzavřenou moskevskou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v ruské metropoli. Podle CNN bude uzavřena pro všechny.

Budoucí šéf Bílého domu Trump závěr týkající se ruských hackerských útoků, k němuž dospěly americké tajné služby, opakovaně zpochybnil. Ve středu na dotaz o nových sankcích prohlásil, že by Washington měl zanechat sporu s Ruskem kvůli těmto útokům. Podle agentury Reuters bude mít Trump po nástupu do úřadu možnost zrušit Obamův dekret, postihy odvolat a ruské diplomaty pustit zpět.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v tiskovém prohlášení uvedl, že Rusko se neustále snaží podrývat americké zájmy, což vyvolává ve světě nebezpečnou nestabilitu. "Ačkoli akce (americké) administrativy jsou opožděné, je to přiměřené zakončení osmi let neúspěšné politiky vůči Rusku," prohlásil Ryan s tím, že Obamův postup je příkladem neefektivní zahraniční politiky jeho vlády, která Ameriku v očích světa oslabila.

Čtvrteční vypovězení 35 ruských diplomatů Spojenými státy kvůli hackerským útokům se řadí k případům s největším počtem vzájemně vypovězených diplomatických pracovníků USA a Ruska v historii. Více diplomatů se týkaly už jen události z let 1986 a 2001.

V prvním případě šlo mimo jiné o odvetu za předchozí vyhoštění pěti amerických diplomatů z Ruska. Vláda Ronalda Reagana tehdy vyhostila 55 ruských diplomatů.

V roce 2001 americké ministerstvo zahraničí vyhostilo šest ruských diplomatů z USA a dalším 45 nařídilo opustit území. Oficiálně šlo o odvetu za zneužití amerického agenta pro špionáž ve prospěch Ruska. Moskva reagovala vypovězením čtyř diplomatů USA a nařízením dalším 46, aby opustili Rusko.