Masovou účast v sobotu v centru Washingtonu před budovou Kongresu USA doprovázela manifestace za práva žen, jejíž součástí byl i pochod k Bílému domu. Demonstrace, která sice nebyla ohlášena jako akce proti Trumpovi, se mezitím v protest proti novému prezidentovi jasně přeměnila. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří až o 500 000 účastnících. Spekuluje se, že sobotní shromáždění se vyrovnalo páteční inauguraci prezidenta Donalda Trumpa. Podobné manifestace s přece jen menší účastí se konaly i v dalších městech USA, ale i světa, včetně Prahy.

O mimořádné účasti ve Washingtonu hovořil i městský dopravní podnik WMATA. Ten informoval, že velkokapacitní záchytná parkoviště na konečných stanicích metra byla na kraji svých kapacit, což v pátek nebylo. Vytíženější bylo také metro, které odbavilo více cestujících než v pátek.

Organizátoři dlouho nebyli schopni pochod zahájit, neboť davy lidí zcela zablokovaly přilehlé silnice. Úřady dokonce oznámily, že pochod byl zrušen, nakonec se ale přece jen uskutečnil, i když po náhradní trase. Řada lidí se k Bílému domu vydala i po jiných přístupových ulicích. Naopak Chicago kvůli davům pochod městem zrušilo.

Ačkoli se manifestace ve Washingtonu konala jen den po prezidentské inauguraci, nebyla označována za protest proti nové hlavě státu, ale za připomenutí určené mimo jiné i nové americké vládě a zákonodárcům, aby se zasadili o všeobecnou rovnost žen. Řečníci, mezi kterými byli zákonodárci, umělci či veřejně známé osobnosti, se však z velké části proti Trumpovi jasně postavili a nového prezidenta kritizovali.

"Prezident není Amerika. Jeho kabinet není Amerika. Kongres není Amerika. Amerika jsme my a my jsme tady a nikam nepůjdeme," řekla americká herečka America Ferrerová, jejíž rodiče přišli do USA z Hondurasu. "Tohle je pouze první den našeho hnutí," dodala.

Řada řečníků včetně režiséra Michaela Moora ostře kritizovala Trumpův záměr vyhostit nelegální přistěhovalce. Moore na úvod svého projevu roztrhal sobotní vydání listu The Washington Post, který informoval o tom, že 45. prezident USA se ujal moci. "Nemyslím si to," řekl Moore.

Moore rovněž vyzval příchozí, že právě oni jsou klíčem budoucích politických změn. "Musíte kandidovat," řekl. "Pokud se stydíte a říkáte si, proč zrovna vy, tak na to není místo. Stud musíte odhodit tak jako já, já se také hrozně styděl, když jsem kandidoval do školní rady," prohlásil k davu.

Mezi účastníky, jejichž sjednocujícím znamením byly růžové čepice a růžová trička, rovněž nebylo možné přehlédnout plakáty namířené proti Trumpovi. Mezi nápisy byly i kontroverzní a neuctivé výroky, které Trump v minulosti na adresu žen pronesl. Nad davem se rovněž vznášela obří nafukovací hlava v podobě nového republikánského prezidenta.

Organizátoři manifestace, jejichž obdoby se v sobotu konaly po celém světě včetně České republiky, ujišťovali, že akce bude nenásilná. Některá americká média se nicméně obávala, že pochod přiláká i výtržníky, kteří do města přijeli na páteční demonstrace proti inauguraci Trumpa. Žádné násilnosti ale hlášeny nebyly.

Manifestace, o nichž účastníci a média informovali pod hashtagem #WomensMarch, se konaly již v Sydney, kde pochodovalo 5000 lidí, a v novozélandské metropoli Wellingtonu. Celkově se do akce měli zapojit aktivisté ve více než 600 městech na všech světadílech. Asi 200 lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí.