Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje příkaz, který otevírá cestu k drastickému omezení role Spojených států v OSN a dalších mezinárodních organizacích. Informoval o tom ve středu list The New York Times s odkazem na dokumenty, které má k dispozici.

Podle připravovaného exekutivního příkazu má být zrušeno financování jakéhokoli úřadu OSN nebo jiné mezinárodní organizace, která naplňuje určité předpoklady. Mezi nimi je například plné členství Palestiny, podpora programů, které financují interrupce, nebo obcházení sankčního režimu vůči Íránu a KLDR.

Podle návrhu se má zastavit financování jakékoli organizace, která je "pod kontrolou nebo pod podstatným vlivem jakéhokoli státu, který sponzoruje terorismus", která potlačuje práva menšin nebo systematicky porušuje jiná lidská práva.

Zbylá finanční podpora mezinárodních organizací se má celkově snížit o nejméně 40 procent.

Vláda podle příkazu vytvoří výbor, který doporučí, kde se škrty uplatní. Výbor se má zvlášť zaměřit na financování mírových misí, na Mezinárodní soudní dvůr nebo na rozvojovou pomoc zemím, které se "protiví důležitým politickým krokům USA".

Pokud Trump příkazy podepíše a začne realizovat, škrty výrazně podkopají práci některých agentur OSN, které závisejí na miliardových amerických příspěvcích, napsal americký list.

V Sýrii mají vzniknout ochranné zóny

Připravovaný exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa ukládá ministrům obrany a zahraničí USA vypracovat plán bezpečných zón pro civilisty v Sýrii a okolních zemích. Oznámila to ve středu agentura Reuters s odvoláním na získané dokumenty.

"Ministrovi zahraničí se ukládá, aby ve spolupráci s ministrem obrany během 90 dnů od data vydání tohoto příkazu vypracoval plán na zřízení bezpečných zón v Sýrii a okolním regionu, v nichž mohou Syřané zbavení domova čekat na trvalé usídlení, například na repatriaci či usazení v třetí zemi," citovala agentura z návrhu příkazu.

Další chystaný prezidentský pokyn podle agentury AP zmrazuje přijímání syrských uprchlíků a na 120 dní pozastavuje platnost příslušného vládního programu.

Trump vydal příkaz ke stavbě zdi

Trump už v roli amerického prezidenta dodržel svůj volební slib, když ve středu vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici dlouhé 3200 kilometrů. Dalším příkazem rozhodl, že vláda zastaví dotace městům, která odmítají věznit nebo deportovat nelegální imigranty. Trump oba dekrety podepsal při návštěvě ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Stavba zdi začne v řádu měsíců, řekl Trump v rozhovoru pro televizní síť ABC. Zpočátku ji podle něj budou muset hradit USA, Mexiko by však nakonec mělo celou částku vrátit. "V nějaké formě zaplatí, i když ta forma možná bude komplikovaná," dodal. Jednání o tom prý začne už brzy.

"Je to více než pouhý předvolební slib. Je to zásadní první krok k zabezpečení naší 'propustné' hranice. Zamezí toku drog či ilegální migraci do Spojených států," uvedl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve svém večerním projevu k národu prohlásil, že odsuzuje Trumpovo rozhodnutí postavit zeď na hranicích, a ujistil, že jeho vláda za ni nezaplatí.

Zároveň oznámil, že zvažuje, zda neodvolá svoji chystanou návštěvu Washingtonu. Agentuře AP to sdělili úředníci mexické vlády. Peňa Nieto má do USA zamířit příští úterý. Podle AP zatím není jasné, kdy konečné rozhodnutí o osudu návštěvy padne. Opozice prezidenta vyzývá, aby do Washingtonu nejel.

Omezení nezákonné imigrace chce Trump dosáhnout i zastavením dotací pro takzvaná "azylová města", která odmítají internovat nebo deportovat osoby bez práva pobytu v USA. Tato města, jejichž radnice většinou ovládají demokraté, nechtějí s federální vládou při zásazích proti nelegálním imigrantům spolupracovat.

Řada azylových měst je v Kalifornii, k největším patří San Francisco. Podle zdrojů z Bílého domu hodlá prezident v příštích dnech vydat další exekutivní příkazy týkající se přistěhovalectví, a to i toho legálního.

Trump má v úmyslu na několik měsíců zastavit jakoukoli imigraci a chce zablokovat vydávání víz pro osoby z některých blízkovýchodních a severoafrických zemí včetně Sýrie, Súdánu, Somálska, Iráku, Íránu, Libye a Jemenu. Po podpisu prezidentských příkazů výrazně vzrostly ceny akcií amerických stavebních podniků, které by mohly na stavbě zdi profitovat.

Otevření tajných věznic CIA v zahraničí

Trump se chystá podepsat exekutivní příkaz, který by mohl vést k obnovení programu výslechů podezřelých z terorismu v tajných věznicích Ústřední zpravodajské služby (CIA) v zahraničí. S odvoláním na své zdroje z Trumpovy administrativy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Agenti CIA by v budoucnu možná mohli opět používat i techniky, které mnozí považují za mučení.

Exekutivní příkaz, který se podle Reuters a několika dalších amerických médií včetně The New York Times a The Washington Post chystá Trump podepsat, by anuloval dekrety prezidenta Baracka Obamy, kterými bývalá hlava státu zrušila věznice CIA v zahraničí a zakázala používání sporných výslechových technik. Podpis příkazu by sám o sobě program CIA neobnovil, otevřel by k tomu ale právní cestu, poznamenala agentura AFP.