Americký prezident Donald Trump při pátečním setkání s britskou premiérkou potvrdil, že stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí a že NATO je základem společné obrany.

Novinářům to řekla Theresa Mayová, která jako vůbec první státník od Trumpova nástupu do funkce jednala v Bílém domě s jeho novým šéfem.

Řeč byla rovněž o protiruských sankcích, proti jejichž rušení se Mayová vyslovila; Trump uvedl, že tento krok, tedy jejich zrušení, zatím není na programu.

Oba státníci zdůraznili, že jejich cílem je posílení vzájemných obchodních vazeb a udržení "zvláštního vztahu" mezi Spojenými státy a Británií.

Podle Mayové se oba lídři shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Trump, který v minulosti opakovaně označil alianci za zastaralou, se v pátek před novináři k tématu NATO nevyjádřil.

Britská premiérka během tiskové konference otevřela i další téma, na něž nemá s Trumpem zcela shodný názor: postoj k Rusku. Nový šéf Bílého domu opakovaně prohlašuje, že hodlá zlepšit vztahy s Kremlem a podle svých poradců zvažuje zrušení protiruských sankcí přijatých po anexi Krymu a hackerských útocích spojených s předvolební kampaní.

Mayová v pátek prohlásila, že protiruské sankce by měly zůstat v platnosti do chvíle, než se na Ukrajině podaří uvést do praxe minské dohody.

Podle Trumpa, který bude v sobotu telefonicky jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, zatím není rušení protiruských postihů na programu.

Trump dodal, že by chtěl mít s Putinem "fantastické vztahy", ale že realita možná bude jiná.

Zatímco novináře na tiskové konferenci zajímala především zmíněná bezpečnostní témata, oba státníci dali najevo, že prioritou schůzky bylo jednání o vzájemné obchodní dohodě. Ta by Británii umožnila úspěšně nasměrovat svou ekonomiku na cestu do světa po brexitu, tedy po odchodu z EU, zatímco pro Trumpa by byla příkladem toho, že USA mohou fungovat mimo velká obchodní partnerství typu transpacifické dohody či smlouvy s EU.

"Amerika a Británie společně tvoří maják prosperity a vlády práva," prohlásil Trump s tím, že obě země chtějí posílit své obchodní vztahy.

Podle amerického prezidenta, který dlouhodobě podporuje odchod Británie z unie, bude brexit "úžasný" a "svobodná a nezávislá" Británie se bude těšit z historicky nejpevnějšího vztahu se Spojenými státy.

Podobně optimisticky o vzájemné budoucnosti hovořila Mayová, která před novináři oznámila, že královna Alžběta II. pozvala Trumpa na oficiální státní návštěvu své země.

Trump telefonoval s mexickým prezidentem. Řešili zejména spor o zeď

Donald Trump v pátek přibližně hodinu telefonicky jednal se svým mexickým protějškem Enriquem Peňou Nietem, který o den dříve kvůli sporu o zeď na hranicích zrušil návštěvu Spojených států. Zatímco Trump označil rozhovor za velmi dobrý, podle mexické strany se státníci shodli, že spor budou řešit při dalším standardním jednání.

Trump dosud trval na tom, že stavbu zdi, kterou slíbil voličům během své předvolební kampaně, zaplatí jižní soused, což mexický prezident odmítá.

Spor mezi oběma zeměmi se vyhrotil ve čtvrtek, kdy Trump prohlásil, že pokud Mexiko nechce stavbu zdi financovat, nemusí Peňa Nieto na úterní návštěvu Washingtonu jezdit.

Ve stejné době mexický lídr oznámil, že cestu ruší.

"Měli jsme velmi dobrý rozhovor. Já mám k Mexiku velký respekt," prohlásil na páteční tiskové konferenci Trump. Vzápětí však zopakoval svá dřívější tvrzení, že jižní soused dlouhá léta profitoval z obchodních dohod nevýhodných pro USA a že přes hranice proudí na sever zločinci a nelegální migranti, což je třeba zastavit.

Podle prohlášení mexické vlády oba lídři v telefonátu jednali jak o zdi, tak o obchodních vztazích. Ty vyhrotilo čtvrteční prohlášení Trumpova mluvčího, že USA budou stavbu zdi financovat prostřednictvím nového dvacetiprocentního dovozního cla na zboží z Mexika. Mluvčí Sean Spicer krátce poté svá slova zmírnil a označil clo pouze za jednu z možností.

V Mexiku se proti Trumpovu postupu zvedla vlna odporu a výzev k bojkotu amerického zboží.

Mexičtí představitelé v pátek uvedli, že Peňa Nieto nebude svůj postoj ke zdi po telefonátu zveřejňovat a že se obě země budou snažit najít pro spor kompromisní řešení standardními diplomatickými jednáními.

Za mexického prezidenta se v diplomatickém konfliktu s někdejším realitním magnátem postavil nejbohatší Mexičan a jeden z nejzámožnějších byznysmenů světa Carlos Slim.

Podle agentury Reuters prohlásil, že spor s Trumpem sjednotil Mexiko a že by Peňa Nieto měl vyjednávat z pozice síly, s čímž mu prý rád pomůže.

Trump mučení vězňů neobnoví. Ustoupil ministru obrany Mattisovi

Spojené státy neobnoví tvrdé výslechové praktiky při vyšetřování osob podezřelých z terorismu.

Americký prezident Donald Trump, který znovuzavedení drsných metod včetně mučení zvažoval, v pátek prohlásil, že ustupuje ministru obrany Jamesi Mattisovi, jenž je proti.

Sám Trump je ovšem nadále o užitečnosti mučících postupů přesvědčen.

"Veřejně prohlásil, že není zastáncem mučení nebo waterboardingu, nebo jak to chcete definovat. Já s tím nemusím souhlasit. Ale řeknu vám, že jeho slovo je rozhodující, protože mu dám tu pravomoc. Je to expert," řekl Trump na Mattisovu adresu během své společné tiskové konference s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Podle amerických médií je to vůbec poprvé, co od svého nástupu do úřadu nový šéf Bílého domu veřejně ustoupil některému z lidí, které si vybral do své administrativy.

Trump se podle agentury AP chystal podepsat exekutivní příkaz, který mohl vést k obnovení programu výslechů podezřelých z terorismu v tajných věznicích CIA. Tyto praktiky, za něž USA čelily mezinárodní kritice, zakázal Trumpův předchůdce Barack Obama.

Proti Trumpovu zvažovanému kroku dávali najevo odpor někteří přední republikáni včetně šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.