Ve značně obecných obrysech, ale ve formě, která tentokrát dostála vážnosti prezidentského úřadu, Donald Trump v nočním projevu ke společnému shromáždění obou komor Kongresu seznámil Američany s programovými cíli pro první rok svého prezidentství.

Jeho noční projev byl mnohem optimističtější než slova o americkém "krveprolití", jež zazněla před několika týdny v jeho inaugurační řeči. Tentokrát Trump celý svůj projev zarámoval přesvědčením, že jeho vláda otevře "novou kapitolu americké velikosti" a povede k "obnově amerického ducha".

Jeden národ s jedním osudem

Ve srovnání s inaugurační řečí se také tentokrát snažil oslovit celou americkou společnost. Několikrát vyzval k nadstranické spolupráci a k nalezení "společné půdy". "Jsme jeden národ s jedním společným osudem," uvedl Trump.

A ti američtí voliči, kteří se dosud ptali, kdy se Trump začne chovat jako prezident, se tentokrát dočkali. Trump přednesl projev ze čtecího zařízení, klidně, bez jinak obvyklých kritických výpadů proti svým oponentům či médiím.

Trump v Kongresu: Podporujeme NATO, naši spojenci už do něj lijí víc peněz

Ale už jen pohled do sálu, ke kterému Trump mluvil, zároveň jasně ukázal, že nadstranická spolupráce a porozumění se budou v rozdělené americké společnosti hledat jen velmi těžce.

Zatímco republikánští zákonodárci v potlesku vstávali z křesel, demokraté po většinu času seděli v tichém nesouhlasu. A když prezident mluvil o svém záměru odvolat reformu zdravotnictví Baracka Obamy, ukázali mu někteří z nich palec dolů.

Na konkrétně formulované cíle, ve kterých by se objevila přesnější čísla a termíny splnění, byl Trumpův projev velmi skoupý. Prezident vyjmenoval několik klíčových programů, jež v minulých dnech už avizovala americká média.

Konec "Obamacare", menší daně 

Vedle rozhodnutí zrušit Obamovu reformu zdravotnictví, čemuž ve vnitropolitické části projevu prezident věnoval nejvíce času, oznámil záměr daňové reformy. Firemní daně by se měly snížit, střední třída by měla dostat úlevy.

Trump dále potvrdil radikálně nový americký přístup k obchodním dohodám, když uvedl, že věří ve "volný", ale zároveň také "férový obchod".

Prezident už zrušil transpacifickou dohodu USA s dalšími jedenácti zeměmi, chce předělat dohodu NAFTA a jednání o smlouvě mezi USA a EU je pro tuto chvíli mrtvé.

Prezident se v nočním projevu věnoval i imigraci. Ještě před jeho vystoupením přitom přinesla americká média překvapivou informaci, že Trump byl byl otevřen imigrační reformě, která by řadě ilegálních imigrantů dala šanci k získání občanství.

Přímo v Kongresu ale prezident nic takového nezmínil. Naopak potvrdil, že jeho vláda už brzy "začne stavět velkou, velkou zeď podél jižní hranice". Už minulý týden Trump zásadně přitvrdil pravidla pro možné deportace nezákonných přistěhovalců.

Trump v noci dále potvrdil záměr radikálního zpřísnění vstupu do USA ze zemí, které jeho kabinet považuje za rizikové. "Nemůžeme dovolit, aby uvnitř Ameriky vzniklo předměstí terorismu," uvedl prezident.

Jeho původní výnos, kterým před měsícem zakázal vstup do USA lidem ze sedmi převážně muslimských států, zastavily soudy. Ale už tento týden má Bílý dům přijít s novou, upravenou verzí verdiktu.

Trumpova rekonstrukce státu

V odkazu na výstavbu americké dálniční sítě v 50.letech za prezidenta Dwighta Eisenhowera Trump oznámil "nový program státní přestavby". Na infrastrukturní projekty by chtěl uvolnit 1 bilion dolarů.

V krátké pasáži o rozpočtu prezident uvedl, že jeho návrh, který nyní předkládá do Kongresu, zahrnuje "největší nárůst výdajů na národní obranu v americké historii".

Přímo v projevu Trump žádná čísla neoznámil, ale podle amerických médií má Pentagon dostat navíc 54 miliard dolarů. To je o 10 procent více, než by měla armáda jinak dostat podle již dříve schválených rozpočtových pravidel.

Výrazné škrty, až ve výši 37 procent současného rozpočtu, by naopak měly postihnout americké ministerstvo zahraničí a Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID).

V zahraniční politice se prezident opět soustředil na prioritu, se kterou už v roce 2015 vstoupil do kampaně, na boj proti Islámskému státu.

"Jak jsem slíbil, nařídil jsem ministersvu obrany sestavit plán ke zdecimování a zničení ISIS. Budeme spolupracovat se spojenci, včetně spojenců v muslimském světě, na vyhlazení tohoto odporného nepřítele ze země," uvedl Trump.

Prezident ve své řeči ani jednou nezmínil Rusko a naopak vyslovil jasnou "silnou" podporu NATO. Jedním dechem však řekl: "Naši partneři však musí dostát svým finančním závazkům."

A podle Trumpa už také "silné a upřímné diskuse" se spojenci přinesly výsledek. "Peníze už začaly proudit," uvedl prezident.

"Chceme mír, kdekoliv lze mír nalézt. Někdejší nepřátelé jsou dnes přáteli Ameriky. Tato historie by nám měla dát víru v možnosti lepšího světa," zarámoval prezident v závěru svůj projev tak, jak začal, výzvou k optimismu.

Podle průzkumů však Trump rekordně polarizuje společnost a ve srovnání se všemi předchozími prezidenty od druhé světové války je také "rekordně" neoblíbený.

Jeho noční výzva k americké "národní jednotě" byla možná upřímná. Avšak její naplnění se v tuto chvíli zdá stále hodně nepravděpodobné.

Trump v Kongresu: Podporujeme NATO, naši spojenci už do něj lijí víc peněz