Americký prezident Donald Trump minulý týden v rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem nazval právě propuštěného šéfa FBI Jamese Comeyho šílencem. Napsal to v pátek list The New York Times s odvoláním na osoby obeznámené se zápisem rozhovoru. Prezident prý řekl, že čelil kvůli Rusku velkému tlaku, který Comeyho odchodem zmizel.

Trump hovořil s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem ve středu, Comeyho propustil den předtím. "Právě jsem vyhodil šéfa FBI. Byl to blázen, opravdu šílenec. Kvůli Rusku jsem čelil velkému tlaku, to je teď pryč," citoval americký list ze zápisu, který mu tlumočil nejmenovaný úředník Bílého domu.

Informace amerického listu přichází v době, kdy Kongres a FBI zkoumají obvinění, že Rusko ovlivňovalo loňské americké prezidentské volby v Trumpův prospěch a udržovalo s jeho týmem kontakty. Prezident jakýkoliv vliv Moskvy odmítá, vyšetřování označuje za "šaškárnu" a odmítá i tvrzení, že Comeyho jako šéfa FBI vyhodil právě proto, že vyšetřování vlivu Ruska řídil a hodlal rozšířit.

Newyorský list zdroj své informace neuvedl. Napsal jen, že dokument, z něhož cituje, obsahuje poznámky zaznamenané v oválné pracovně Bílého domu, kde Trump ruskou delegaci přijal. Jako oficiální záznam rozhovoru pak koloval mezi úředníky a jeden z nich ho novinářům listu přečetl.

Deník The Washington Post v pátek přinesl informaci, že vyšetřovatelé kauzy ruského vměšování a případné spolupráce Trumpova volebního týmu s Moskvou se zajímají o úředníka Bílého domu, který je blízký Trumpovi. Jméno vyšetřované osoby list neuvedl. S odvoláním na osoby seznámené s poměry v Bílém domě napsal, že šetření "se už dostává do nejvyšších vládních kruhů".

Na zprávy obou amerických listů v pátek stručně reagoval Bílý dům, který Comeyho obvinil z velikášství a politizování kauzy údajného ruského vlivu. Bývalý šéf FBI tím prý poškozuje společné diplomatické kroky s Moskvou.

Trumpova oblíbenost v průzkumech klesá

Podpora Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který v pátek zveřejnila agentura Reuters, ho podpořilo jen 38 procent dotázaných. Naopak 56 procent jeho kroky ve funkci hlavy státu neschvaluje. Zbývajících šest procent respondentů má "smíšené pocity".

Proti Trumpovi se začínají obracet i příznivci republikánů. Zatímco minulý týden jich ve stejném průzkumu prezidentovi nevyslovilo podporu 16 procent, nyní už to bylo 23 procent. Právě pokles popularity u republikánů se podle agentury Reuters zdá být důvodem, proč se jeho podpora dostala na nejnižší stav od inaugurace.

Podle Reuters se na poklesu Trumpovy popularity podepsal bouřlivý týden v Bílém domě. V úterý přišel list The Washington Post s tvrzením, že Trump vyzradil ruskému ministru Lavrovovi přísně tajnou informaci týkající se teroristů z organizace Islámský stát (IS). Prezident nařčení odmítl a uvedl, že Rusku chtěl v rámci boje proti radikálům jisté informace poskytnout, což je v jeho prezidentských pravomocích.