Od zmizení argentinské ponorky se 44 lidmi na palubě v jižním Atlantiku ve středu uplynul týden a pátrání týmů z více než desítky zemí je stále neúspěšné. Šance na přežití posádky jsou už velmi malé, neboť podle expertů kyslík v této ponorce vydrží od posledního vynoření maximálně na deset dní.

Experti, které ve středu citoval argentinský deník Clarín, se diví také tomu, že posádka nejspíš nevyužila žádné z několika opatření, která mají pomoci najít ponorku v případě nouze.

Podle pravidel argentinského námořnictva má v případě ztráty kontaktu se základnou ponorka vyplout na hladinu a tam zůstat. Mluvčí námořnictva Enrique Balbi se domnívá, že posádka tak možná neučinila proto, že chtěla plavidlo chránit před špatným počasím. V době zmizení totiž byly na moři až šestimetrové vlny a vítr dosahoval rychlosti zhruba 75 kilometrů v hodině.

Argentinská ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu, zřejmě problém s bateriemi. V případě, že ztratila možnost komunikace přes rádiový signál, může dát o své poloze vědět jinak. Například vystřelit nad hladinu zařízení, které zanechá na moři asi kilometrovou zelenou skvrnu.

V případě nejvyšší nouze může posádka z ponorky vypustit dva záchranné čluny, což lze ale kvůli nebezpečí dekomprese udělat jen v maximální hloubce 80 metrů.

Na hledání v oceánu se nyní podílí už přes 4000 lidí z více než desítky zemí. Ve středu se má počasí zlepšit, už ve čtvrtek se však očekává opětovné zhoršení povětrnostní situace.

"Postupně vstupujeme do stále kritičtější fáze," řekl mluvčí námořnictva Enrique Balbi. "Problém s kyslíkem nás zneklidňuje od začátku," dodal.

Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní nepodařilo spojit.