Čínské vojenské technologie zaostávají o několik desetiletí za nejvyspělejšími ozbrojenými silami ve světě a neohrožují a nehodlají ohrožovat žádnou zemi. Řekl to čínský ministr obrany Liang Kuang-lie po setkání se svým americkým protějškem Robertem Gatesem, který v Pekingu vyzýval k vytvoření pevnějších svazků mezi oběma zeměmi.

"Úsilí, které vynakládáme do výzkumu a vývoje zbrojních systémů, není namířeno proti jiné zemi a nebude v žádném případě ohrožovat nějaký stát," řekl na briefingu šéf čínské obrany.

Gates v rozhovoru s Liangem podle agentury Reuters naléhal na vytvoření pevnějších svazků mezi USA a Čínou; politické třenice by podle něj zvyšovaly hrozbu nebezpečných nedorozumění mezi oběma velmocemi.

Americké vedení doufá, že Gatesova návštěva dosáhne pokroku v bezpečnostních otázkách a pomůže zmírnit obavy z toho, že by Peking chtěl stavět překážky americkým záměrům.

USA chtějí vyvinout větší tlak na čínské vedení, aby se mimo jiné rozhodněji postavilo ke kontroverznímu jadernému programu Íránu, výrazněji zatlačilo na severokorejský režim a nebylo tak tajnůstkářské ohledně modernizace své armády.

Právě v posledním období se objevily zprávy o výrazné modernizaci a posilování čínských ozbrojených sil. To vyvolalo obavy a rozpaky v řadě metropolí v čele s Washingtonem a Tokiem.

"Naprosto se shodujeme, že máme zájem na snížení nebezpečí nepřesné komunikace, nepochopení či špatných odhadů. Je důležité, aby naše vojenské vztahy byly pevné a nepodléhaly politickým výkyvům," řekl Gates na tiskové konferenci.

Právě vztahy ve vojenské oblasti patří k těm nejméně stabilním mezi oběma zeměmi. Napětí souvisí i se stavem lidských práv v Číně či s nedůvěrou v bezpečnostních záležitostech. Čína například protestovala proti návrhu prezidenta Baracka Obamy prodat zbraně Tchaj-wanu, který Peking označuje za vzbouřenou součást svého území.

Americký ministr po Číně navštíví také Japonsko a Jižní Koreu.