Čína v pátek oznámila, že si nevidomý disident Čchen Kuang-čcheng může podat žádost o studium v zahraničí.

Podle tiskových agentur by mohl návrh čínských úřadů znamenat krok k vyřešení diplomatické krize mezi USA a Čínou, kterou Čchenův případ vyvolal. Aktivista minulý týden uprchl z domácího vězení a přechodně se ukrýval na americké ambasádě.

Obě strany nyní o Čchenově osudu jednají. V Číně jsou v těchto dnech na oficiální návštěvě americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr financí Timothy Geithner, kteří se účastní mezivládních rozhovorů.

Dialog se má podle plánu týkat především ekonomiky a zahraničněpolitických otázek jako KLDR, Írán či Sýrie, zastínily ho ale spory kolem Čchena.

Disident mezitím nadále zůstává pod policejním dozorem v nemocnici, kam byl převezen z amerického velvyslanectví k léčení zlomené nohy.

"Čchen Kuang-čcheng je v současné době v nemocniční péči. Pokud chce studovat v cizině, může jako každý čínský občan podat žádost na odpovídajících úřadech a projít obvyklou procedurou v souladu se zákony," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Jde zatím o nejpozitivnější reakci Pekingu na případ Čchena, napsala agentura AP.

Do Ameriky

Podle Čchenova přítele Kuo Jü-šana má disident pozvání od univerzity v New Yorku. Čínský právník a aktivista bojující za lidská práva Tchang Ťi-tchien ale upozornil, že úřady mohou byrokratické procedury protahovat a Čchena v zemi zdržovat.

"Sdělení ministerstva zahraničí je pozitivní zprávou, ale nevíme, jak se úřady zachovají dál. Nemůžeme být stoprocentně optimističtí," podotkl Tchang.

Komuniké čínského ministerstva zahraničí bylo vydáno krátce poté, co Čchen sdělil agentuře AP, že se obává o svou bezpečnost. Stěžoval si, že čínské úřady brání americkým činitelům již dva dny v jeho návštěvě a že přátelé, kteří ho chtěli navštívit, byli zbiti.

"Můžu vám říci jediné. Jsem teď ve velmi nebezpečné situaci," řekl Čchen telefonicky agentuře AP ze svého nemocničního lůžka.

"Americkým činitelům nebylo dva dny umožněno mě navštívit," upozornil Čchen. "A když jsem dnes dvakrát s Američany telefonoval, byly hovory po dvou větách přerušeny," dodal. Čchenova manželka je zase prý při návštěvách v nemocnici sledována a natáčena na video.

Slepý vězeň na útěku

Čchen minulý týden uprchl z domácího vězení a šest dní se ukrýval na americkém velvyslanectví v Pekingu. Tento týden USA a Čína narychlo uzavřely dohodu, podle níž měl Čchen opustit ambasádu a setrvat v Číně. Čínské úřady daly podle Američanů záruky, že zlepší životní podmínky Čchenovy rodiny, a disident prý s odchodem z velvyslanectví za těchto okolností souhlasil.

Po opuštění ambasády ale aktivista změnil názor a požádal o politický azyl ve Spojených státech. Prohlásil, že by rád odletěl i se svou rodinou z Číny na palubě letadla ministryně Clintonové. Následně telefonoval Čchen členům amerického Kongresu.

Řekl jim, že se chce s Clintonovou setkat a že doufá, že bude moci z její strany získat pomoc. Uvedl také, že vesničané, kteří mu pomáhali, "za to teď pykají". Největší obavy vyjádřil o svou matku a bratry, kteří zůstali na venkově v jeho domovské provincii Šan-tung.

Clintonová se v pátek setkala s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem a zdůraznila, že vztahy mezi USA a Čínou nikdy nebyly silnější. "Vytvořili jsme velice otevřený a upřímný vztah, v němž můžeme diskutovat o tom, co nás rozděluje, a v překonávání těchto rozdílů budeme pokračovat, kdykoliv a kdekoliv to bude možné," řekla šéfka americké diplomacie.

Čtyřicetiletý právní samouk Čchen proslul bojem za práva obětí čínské politiky jednoho dítěte v jedné rodině, jejíž součástí jsou kupříkladu nucené potraty a sterilizace, a také podporou občanů, jimž čínské úřady bez adekvátní náhrady zabavily jejich pozemky. Slepý aktivista strávil posledních 20 měsíců v domácím vězení. Předtím si odpykával čtyřletý trest ve vězeňské cele, z níž byl propuštěn v září 2010.