Jeden z čelných čínských disidentů Li Wang-jang, který po prodemokratických protestech na náměstí Nebeského klidu strávil více než 22 let ve vězení, zemřel ve středu za podivných okolností v nemocnici, kde se po propuštění z věznice léčil. Média o tom informovala ve čtvrtek s odvoláním na jeho rodinu a skupiny na ochranu lidských práv.

Dvaašedesátiletý Li byl nalezen mrtvý v pokoji nemocnice Ta-siang ve městě Šao-jang v provincii Chu-nan ve středu ráno, řekl agentuře AFP v telefonickém rozhovoru jeho švagr Čao Pao-ču. Policie jako příčinu smrti zvažuje sebevraždu a Liovo tělo zabavila bez souhlasu rodiny, dodal Čao.

"Večer předtím jsme byli spolu a Li Wang-jang nevykazoval žádné známky sebevraždy. Je to podivné," řekl Čao. "Li Wang-jang je muž silné vůle a pevného ducha," dodal, ale svá podezření odmítl dále rozvádět z obavy, že by jeho telefon mohla odposlouchávat policie.

Představitelé nemocnice, kde Li zemřel, na dotaz AFP sdělili, že příčina jeho smrti je neznámá. Jako jeden z významných disidentů byl Li pod přísným policejním dohledem a jeho nemocniční lůžko střežilo až deset policistů, uvedli představitelé skupin na ochranu lidských práv.

Li se setkal se svými stoupenci před 23. výročím prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu, čínsky Tchien-an-men, které 3. - 4. června 1989 brutálně potlačil pekingský režim, když na náměstí poslal vojáky a tanky. Zemřely tehdy stovky, možná i tisíce lidí.

Podle hongkongského Střediska pro lidská práva a demokracii v Číně našla Liho jeho sestra a švagr, jak visí oběšený z okna nemocničního pokoje na obvazu uvázaném kolem krku. "Nemůžeme vyloučit, že ho policisté, kteří ho střežili, umučili k smrti, a pak zfalšovali jeho sebevraždu," uvedlo středisko v prohlášení.

Přes 22 let ve vězení

Li býval dělníkem v Šao-jangu. Krátce po protestech na náměstí Tchien-an-men byl odsouzen na 13 let vězení za "kontrarevoluční činnost". Nedlouho po jeho propuštění v roce 2001 byl znovu zatčen a odsouzen za "podněcování podvratné činnosti" na dalších deset let.

Podle skupiny čínských obránců lidských práv byl Li kvůli špatnému zacházení ve vězení skoro hluchý a slepý, a měl problémy s chůzí. "Jeho náhlá smrt vyvolává šok a podezření," uvedla skupina v prohlášení.