Obyvatelé středoasijského Turkmenistánu přišli o další sociální výhodu. Po zrušení měsíčního přídělu bezplatného benzinu jim vláda vzala i pravidelné příděly pšeničné mouky s dotovanou nízkou cenou. Současně s tím v zemi až dvojnásobně stouply maloobchodní ceny mouky a pečiva.

Každý občan Turkmenistánu od poloviny 90. let dostával měsíčně pět kilogramů mouky za stabilní cenu 40 tenge (necelé tři koruny) za kilo. Příděly byly nyní zrušeny a cena mouky v obchodech se zvýšila o sto procent na jeden manat (přes sedm korun).

Letos v březnu přišli soukromí turkmenští majitelé náklaďáků, autobusů a traktorů o bezplatnou naftu. Vláda jim vyčetla, že s příděly paliva kšeftují a využívají je k nezdaněným výdělkům. V zemi, kde byly od roku 2008 pohonné hmoty zdarma, musejí nyní na čerpacích stanicích platit tržní cenu.

Turkmenistán patří díky obrovským zásobám ropy a zemního plynu k nejbohatším středoasijským státům. Průměrné platy v zemi sice nejsou velké, ale stát nízkou hladinu příjmů kompenzuje velkými dotacemi ve školství, zdravotnictví a sociální sféře.

Projevem štědré dotační politiky bylo i rozhodnutí o bezplatných přídělech pohonných hmot či dotovaných dodávkách základních potravin.

Sociální balík benefitů, který zavedl v 90. letech bývalý prezident Saparmurat Nijazov, se pomalu drolí, poznamenávají opoziční turkmenské weby. Zdarma jsou ovšem v Turkmenistánu stále ještě komunální služby, elektřina a plyn.