Severní Korea podle všeho připravuje svou čtvrtou zkoušku jaderné bomby. Napsal to jihokorejský list Čungang ilbo s odvoláním na vládního činitele ze Soulu. Podle něj na to ukazují pohyby v severokorejské lokalitě jaderných testů, které se podobají tomu, co se dělo před předešlými zkouškami. Vláda nicméně takové zprávy popírá.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok to ale vzápětí popřel. "V severokorejské jaderné lokalitě Pchunggje jsou patrné aktivity, ale zdá se, že se jedná o rutinní činnost," řekl. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že "zkouška bezprostředně nehrozí".

V pondělí také KLDR podle agentur oznámila, že odvolává všechny zaměstnance z průmyslového komplexu Kesong, který provozuje společně s Jižní Koreou. Varovala rovněž, že by mohla tento komplex zcela uzavřít.

"Stahujeme všechny své zaměstnance ze zóny," uvedl Kim Jang-kon, tajemník ústředního výboru vládnoucí severokorejské Strany práce v prohlášení, z něhož citovala oficiální tisková agentura KCNA. "Pchjongjang rovněž dočasně pozastaví operace v této zóně a zváží, zda existenci zóny zachová, nebo ji zcela uzavře," dodal zmíněný činitel.

Toto rozhodnutí je podle Kim Jang-kona nevyhnutelné kvůli "agresivním armádám", které se v rozporu s původním účelem a posláním Kesongu snaží průmyslový park přeměnit v předmět konfrontace.

Na fotogalerii se můžete podívat zde:

Pchjongjang v posledních týdnech výrazně zostřil válečné výhrůžky vůči Spojeným státům a Jižní Koreji. Vyhlásil Soulu "válečný stav", prohlásil, že znovu spustí pětimegawattový výzkumný reaktor v Jongbjonu, a severokorejská armáda oznámila, že má povolení i k případnému jadernému útoku na USA.

"V poslední době zaznamenáváme v jižním tunelu u Pchunggje pohyby lidské síly a vozidel," řekl  nejmenovaný jihokorejský činitel, jehož citoval deník Čungang ilbo. "Monitorujeme to, protože situace je podobná chování zaznamenanému před třetím testem," dodal. V jižním tunelu KLDR 12. února uskutečnila svou třetí jadernou zkoušku.

Poté v jihokorejském parlamentu nevyloučil jadernou zkoušku tamní ministr pro sjednocení Ju U-ik. Na otázku jednoho z poslanců ohledně zvýšeného pohybu vozidel a lidí v Pchunggje dnes Ju odpověděl, že "známky takového pohybu tam jsou".

Agentuře AP ale Ju později sdělil, že neměl v úmyslu něco takového tvrdit a že ho "vyděsily" zprávy světových médií, která jeho výroky tlumočila.

Test raket středního doletu

To však nic nemění na tom, že Soul již několik měsíců poukazuje na to, že KLDR už připravila tunel pro další jaderný výbuch a může ho použít, kdykoliv se k tomu rozhodne.

V posledních dnech navíc zesilují spekulace, že KLDR by mohla tento týden provést zkoušku rakety středního doletu. V pátek Severní Korea instalovala dvě rakety Musudan na mobilní odpalovací zařízení. Podle odborníků ale KLDR ještě nějakou dobu potrvá, než bude schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety.

KLDR v pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od středy nebude schopna zajistit jejich bezpečnost. Čeští diplomaté, stejně jako jejich kolegové z dalších evropských zemí, v KLDR zůstanou.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na únorový test zpřísnila své sankce vůči KLDR. Na to severokorejský režim odpověděl výhrůžkou preventivního jaderného útoku na Spojené státy a zamířením raket a dělostřelectva na vojenské základny USA.