Australská pravicová koalice se podle očekávání stala jasným vítězem parlamentních voleb, v nichž voliči rozhodovali o obsazení obou komor místního parlamentu. Po sečtení 83 procent hlasů má pravice jistých 88 mandátů ve stopadesátičlenné dolní sněmovně, zatímco labouristé 56 křesel. V konečném výsledku budou mít podle odhadů konzervativci v parlamentu o 40 míst víc než labouristé.

Šéf vítězné konzervativní koalice Tony Abbot přislíbil sestavit "kompetentní vládu hodnou důvěry". Hodlá také do tří let zrušit daň z emisí, zastavit příliv uprchlíků a nastoupit na cestu přebytkového rozpočtu.

Dosluhující premiér Kevin Rudd uznal porážku a oznámil, že odstupuje z čela labouristů. "Vím, že srdcím labouristů je dnes těžko. Jako premiér a parlamentní vůdce naší strany akceptuji svou odpovědnost. Dal jsem do toho všechno, ale nestačilo to, abychom vyhráli," řekl Rudd a dodal, že australský lid si zaslouží nový začátek.

Televize ABC na základě průzkumu u volebních místností odhadla, že pravice by měla získat 90 křesel, labouristé 58 a zbývající dva mandáty by měli obsadit nezávislí poslanci.

Pravicová koalice Liberální strany Austrálie byla ve volbách jasným favoritem a o jejím vítězství pochyboval málokdo. "Kdyby šlo o zápas v rugby, pravice by už v prvním poločasu vedla 35:5," napsal zpravodajský server OneNews. Podle televize ABC by mohla být porážka levice nejtěžší od voleb v roce 1930.

Labouristé vládli Austrálii šest let, poslední tři roky ovšem menšinově s podporou zelených a nezávislých poslanců. Jejich prestiž těžce poškodil mocenský spor mezi dosavadním předsedou vlády Kevinem Ruddem a expremiérkou Julií Gillardovou. Právě Gillardová sesadila Rudda z čela labouristické strany krátce před volbami v roce 2010 a stala se v Austrálii první ženou v premiérském křesle. Rudd se pak před volbami do čela strany vrátil.

Rapující Assange

Letošních voleb se zúčastnilo rekordních 1717 kandidátů, mezi nimiž byl i zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. V předvolební kampani natočil videoklip, ve kterém rapuje a poukazuje na stav australské politiky.

Chtěl tak podpořit kandidáty své strany WikiLeaks, kteří bojují o místa v australském parlamentu. Sám Assange se uchází o místo v australském senátu.