K severozápadnímu pobřeží Austrálie se v pondělí přiblížil dřevěný rybářský člun, na němž je podle úřadů zřejmě množství uprchlíků. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to po roce a půl první plavidlo s žadateli o azyl, kterému se podařilo proniknout k australským břehům. Canberra uplatňuje přísnou protiimigrační politiku a ještě na moři vrací lodě s uprchlíky zpět do zemí, odkud vypluli. Informuje o tom zpravodajský server BBC News.

Loď s uprchlíky byla spatřena zhruba 150 kilometrů od přístavu Dampier. Běženci jsou podle prvních zpráv z Vietnamu a jsou mezi nimi zřejmě i děti. Tyto skutečnosti ale zatím nebyly potvrzeny. 

Australský námořní úřad i ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton zprávu odmítli komentovat.

Poslední plavidlo, kterému se podařilo podle BBC dostat k australskému pobřeží, byla v červnu 2014 loď se 157 žadateli o azyl. Zachycena byla nedaleko australského Vánočního ostrova v Indickém oceánu, odkud byla dotažena k břehům Austrálie.

Do prosperující Austrálie se pokouší dostat mnoho migrantů z chudších asijských zemí, především z Afghánistánu, Šrí Lanky, Iráku a Íránu. Zpravidla volí cestu lodí z Indonésie.

Vláda premiéra Tonyho Abbotta zavedla ve snaze odradit uprchlíky od nebezpečné cesty po moři do Austrálie přísnou azylovou politiku. Lodě posílá zpět na místa, odkud vypluly. Všem běžencům, kterým se povedlo do Austrálie na lodích dostat, znemožňuje se v zemi usadit. Zadržuje je v táborech v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. Mohou se pak buď vrátit do vlasti, žít trvale v uprchlickém táboře, nebo se usídlit v Kambodži, s níž má Austrálie příslušnou dohodu. 

Minulý měsíc uprchlíci mířící do Austrálie oznámili OSN, že australští úředníci podplatili posádku lodi, aby se vrátila do indonéských vod. Premiér Abbott na to reagoval pouze slovy, že Austrálie musí být "nesmírně kreativní", aby zastavila příliv běženců do země.