Americký Bílý dům uvedl, že okolnosti smrti vůdce afghánského Tálibánu mully Muhammada Umara zůstávají dále nejasné. Jeho smrt ale "představuje šanci pro další pokrok na cestě ke stabilnímu, bezpečnému Afghánistánu", dodal Bílý dům v reakci na středeční oznámení afghánské vlády o Umarově smrti před dvěma roky. Podle nejnovějších nepotvrzených zpráv již není naživu ani Džalaluddín Hakkání, šéf obávané extremistické sítě napojené na Tálibán.

Džalaluddín Hakkání, který založil obávanou síť Hakkání, zemřel nejméně před rokem, sdělily zpravodajskému serveru BBC News zdroje blízké této skupině. Zmíněný radikál prý podlehl dlouhé nemoci a byl pohřben v Afghánistánu.

Klan Hakkáníů nikdy smrt svého zakladatele a vůdce nepotvrdil. Muž spojený s rodinou páteční zprávy o skonu Džalaluddína Hakkáního popřel s tím, že radikál je stále naživu, i když je vážně nemocný.

Analytikové jsou přesvědčeni, že síť Hakkání již několik let vede Džalaluddínův syn Siradžuddín Hakkání. Ten byl také po smrti mully Umara jmenován zástupcem nového vůdce Tálibánu Muhammada Mansúra.

Síť Hakkání má základny v odlehlých kmenových oblastech Pákistánu a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Džalaluddín Hakkání byl afghánský povstalecký vůdce, který bojoval se sovětskou armádou v době, kdy v 80. letech okupovala Afghánistán. V době sovětské okupace se mocný afghánský klan Hakkáníů vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.

Zprávy o jeho smrti se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. V pátek se tato informace objevila i v pákistánských médiích. Podle prohlášení jednoho z vysokých afghánských činitelů Hakkání zemřel dokonce již před šesti roky.