Severní Korea v neděli navzdory mezinárodní kritice vypustila dopředu hlášenou raketu dlouhého doletu se satelitem a slíbila, že jich bude v budoucnu více. Pchjongjang sdělil, že vypuštění rakety se satelitem pro pozorování Země bylo "naprostým úspěchem". Západ tento krok považuje za zastírací manévr pro test raketové technologie, s níž by mohla Severní Korea ohrozit například Spojené státy. 

Předem avizovaný krok komunistického režimu vyvolal mezinárodní kritiku. Rada bezpečnosti OSN jej ostře odsoudila a slíbila "důrazná opatření". Balistické raketové technologie s dlouhým doletem má KLDR od OSN zakázány.

Raketa byla podle japonské televize NHK vypuštěna kolem 1:30 SEČ. Její dráha směřovala podle plánu jižním směrem, nad jihojaponské souostroví Rjúkjú. První odpadající část rakety spadla do Žlutého moře asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. 

Vypuštění rakety KLDR odsoudily jako první Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy. Na jejich výzvu se pak mimořádně sešla Rady bezpečnosti OSN, která balistické raketové technologie s dlouhým doletem Severní Koreji již dříve zakázala.

Patnáctičlenná rada v jednomyslně schváleném prohlášení uvedla, že použití technologie balistických střel Severní Koreou je v rozporu se čtyřmi rezolucemi RB OSN z roku 2006. Odpálení rakety ostře odsoudila a slíbila, že v reakci na tento krok a severokorejský jaderný test z ledna "promptně" přijme novou rezoluci s "důraznými opatřeními".

Soul a Washington podle agentury AP krátce po vypuštění rakety sdělily, že v reakci na sílící vojenskou hrozbu ze strany KLDR zahájí jednání o rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Jižní Koreji. Spojené státy chtějí umístit v Jižní Koreji moderní mobilní protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence). Tento obranný systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. 

Vyslání rakety odsoudila i Moskva, podle které to velmi poškozuje bezpečnost v oblasti. Francie, Británie a Německo vyzvaly k rychlé a důrazné reakci mezinárodního společenství. Kritikou také nešetřily NATO a EU. I Peking, hlavní spojenec KLDR, považuje krok Pchjongjangu za politováníhodný, ale vyzývá ke klidu.

Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat. Úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil krok KLDR za "hluboce odsouzeníhodný" a vyzval Pchjonghang, aby "své provokativní akce zastavil".

Strategické velení amerických ozbrojených sil potvrdilo, že raketa vstoupila do kosmu, a jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa vypustila na oběžnou dráhu satelit. Některé dřívější zprávy naznačovaly, že plán vypuštění satelitu izolované komunistické zemi nevyšel.

KLDR v úterý upozornila tři úřady OSN, že mezi 8. a 25. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Podle zdrojů pak Pchjongjang tento termín posunul na 7. až 24. února. Severokorejská televize uvedla, že satelit vypuštěný na rozkaz vůdce Kima Čong-una obíhá Zemi po 94 minutách a že v budoucnu bude mít KLDR v kosmu více satelitů.

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severokorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých nejbližších spojenců USA a za "flagrantní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN". Prohlásila, že Washington učiní všechny nezbytné kroky na svou obranu, a vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho "nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky".

Na vypuštění rakety reagovali i republikánští kandidáti na prezidenta, k nimž se zpráva donesla ve chvíli, kdy zahájili svou zatím poslední televizní debatu. Někteří z nich vyzvali k posílení protiraketové obrany USA; Jeb Bush řekl, že by použil proti KLDR preventivní úder, pokud by to bylo v zájmu zachování bezpečnosti USA nezbytné.

Komentář státní čínské tiskové agentury Nová Čína naopak vyzýval ke klidu a ke krokům, které by zabránily dalšímu zhoršení situace. Peking je hlavním spojencem Pchjongjangu, má ale výtky vůči jeho jadernému programu. KLDR počátkem ledna oznámila, že provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové bomby. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu.

Severní Korea podléhá sankcím OSN od svého prvního jaderného testu v roce 2006. Severokorejský režim od té doby provedl tři další takové testy, nejnovější letos v lednu, i když severokorejské prohlášení o testu vodíkové pumy experti zpochybňují. Raketu dlouhého doletu KLDR vypustila naposledy v prosinci 2012, což tehdy Západ odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.