Spojené státy a Čína se dohodly na textu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která rozšiřuje sankce proti KLDR za nedávný jaderný test. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Hlasování v patnáctičlenné Radě se očekává v příštích dnech.

Pchjongjang odpálil jadernou nálož počátkem ledna a vysloužil si tvrdou kritiku světového společenství včetně Číny a Ruska, které považuje za své nejbližší spojence. Rezoluce odsuzující jaderný test je podle diplomatů "obsažná a dlouhá".

Při jednání amerických a čínských diplomatů se podařilo vyřešit řadu sporných bodů tak, aby dokument mohl být předložen k hlasování.

Washington požadoval, aby rezoluce blokovala přístup severokorejských plavidel do mezinárodních přístavů. Žádal rovněž, aby severokorejské banky neměly možnost využívat mezinárodní finanční systém. Zda Peking tyto požadavky přijal, diplomatické zdroje neuvádějí.

KLDR je vystavena sankcím už od roku 2006 kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket. Platí embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se rovněž nesmí vyvážet luxusní zboží.