Tisíce Jihokorejců se v sobotu zúčastnily protestního pochodu ulicemi hlavního města, aby vyjádřili nevoli nad omezováním osobních svobod a práv zaměstnanců, které se podle nich děje za vlády konzervativní prezidentky Pak Kun-hje.

Podle nejmenovaného představitele metropolitní policie, citovaného agenturou AP, se protestu zúčastnilo kolem 14 000 lidí.

Demonstranti nesli transparenty vyzývající prezidentku k odstoupení nebo k zastavení regresivních změn pracovního práva.

Protestující vytýkají prezidentce řadu jejích postojů nebo kroků v politice zaměstnanosti, podle nich nakloněné podnikatelským kruhům, a dále její podporu návrhu protiteroristického zákona. Ten podle opozičních zákonodárců ohrozí osobní svobody, pokud bude schválen.

Demonstranti se shromáždili na náměstí před soulskou radnicí a měli v plánu se vydat k nemocnici, kde leží jeden z desítek účastníků protivládní demonstrace v Soulu ze 14. listopadu, zraněných při střetech s policií. Sedmdesátiletý muž je stále hospitalizován a leží v kómatu.

Vláda tvrdě zasáhla proti občanským a odborářským skupinám, které se stavěly na odpor proti jejímu snažení o zvýšení flexibility trhu pracovních sil. Řada představitelů odborářského svazu, kteří se podíleli na organizování protestů, jež loni vyústily v násilí, byla zatčena.