Severokorejská armáda je připravena odrazit nepřítele a zaútočit s cílem "osvobodit" jih Korejského poloostrova. Oznámil to v sobotu ve svém komuniké její generální štáb.

Pchjongjang tak reagoval na nejnovější pravidelná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a Spojených států, jejichž vojáci v sobotu podle agentury Reuters simulovali vylodění na severokorejské pláži.

Do nácviku vylodění na východním pobřeží KLDR se zapojilo 55 letounů amerického námořnictva a 30 válečných plavidel USA a Jižní Koreje. Jednotky podporované letectvem dostaly za úkol prolomit obranu pláže, vybudovat opěrné body a rychle vstoupit do vnitrozemí. Simulace vylodění je podle Reuters součástí osmitýdenního tradičního společného cvičení obou zemí.

Severokorejské frontové jednotky jsou připraveny udeřit jako první, pokud zjistí, že americké a jihokorejské jednotky zapojené do manévrů se pokusí napadnout sever, uvedla dále armáda KLDR (Korejské lidově demokratické republiky).

Podle státní tiskové agentury KCNA vůdce Kim Čong-il vyzval k dalším jaderným testům a k posílení schopnosti země zaútočit nukleárními zbraněmi. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN ale jaderné testy Pchjongjangu pod hrozbou sankcí zakazují.

Ve čtvrtek Severokorejci odpálili další dvě rakety krátkého doletu. Chování Severení Koreje odsoudily nezvykle ostře také Čína a Rusko.

Pchjongjang už před pěti dny pohrozil preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům kvůli jejich společným vojenským manévrům.

Ty jsou největší v historii. Podle jihokorejského tisku se jich zúčastní přes 300 tisíc jihokorejských vojáků a také 17 tisíc příslušníků americké armády.

Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea opakovaně zdůrazňují, že manévry mají obranný charakter.