Evropská unie by ráda dostála svým právním závazkům vůči Světové obchodní organizaci (WTO) a udělila právní status Číně. O tom, jestli to udělá, ale rozhodne až na podzim. Po komplexním hodnocení celé situace ve středu Evropská komise uvedla, že důležitější než naplnění právních závazků je však zavedení nových antidumpingových nástrojů, které pomohou zajistit stejnou míru ochrany evropského průmyslu i do budoucna. 

"Udělení ekonomického statusu Číně je právní fakt a my jsme unie, která ctí právo. Zároveň bychom ale rádi upozornili, že nejsme naivní," uvedl místopředseda komise pro zaměstnanost, hospodářský růst a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.

Evropská komise proto v nejbližší době navrhne novou metodologii pro posuzování dumpingu a nedovolené státní podpory.

"Současná situace především v ocelářství nám ukázala, že potřebujeme efektivní nástroje pro udržení férového obchodu, díky kterým bychom zabránili tržním deformacím v budoucnu," řekla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

STATUS TRŽNÍ EKONOMIKY ČÍNĚ

Čína se stala členem Světové obchodní organizace (WTO) v prosinci 2001, kdy na patnáct let přijala status netržní ekonomiky. Toto období v posledním měsíci letošního roku končí a WTO musí do 11. prosince rozhodnout, zda Číně udělí status tržní ekonomiky. 

Její zboží by se tak dostávalo snadněji na evropský trh, z čehož ale mají mnohé země EU obavy.

Podle právní služby Evropské komise má Čína na uznání statusu tržní ekonomiky právo. Na základě přístupového protokolu ke Světové obchodní organizaci (WTO) by měla být ostatními členy Čína považována za tržní hospodářství už od 11. prosince tohoto roku.

Státy, které udělení tržního statusu podporují, jako například Velká Británie nebo Švédsko, argumentují tím, že byl tento krok impulsem pro investice mezi EU a Čínou. Jiné vlády, včetně té italské, se naopak obávají, že to způsobí zavalení evropského trhu levnou čínskou produkcí.

Obzvlášť viditelný je v současné době problém s levnou čínskou ocelí, která dělá velké problémy evropským výrobcům. Ti si stěžují, že tamní fabriky vyrábějí téměř na plné kapacity i přesto, že domácí poptávka výrazně klesla. Čínské firmy se tak ocel snaží prodat výrazně pod cenou v zahraničí.

Podobně ohrožené jsou kromě ocelářství i keramické a textilní odvětví. Uznání tržního statusu by totiž znamenalo, že Evropská unie už nebude moci používat mnohé antidumpingové nástroje. Podle kritiků je přitom způsobů, jak Čína domácí průmysl podporuje, mnoho. Od dotovaných úvěrů, vstupních surovin nebo dopravy až po věnování pozemků pro výstavbu továren zcela zdarma.

Komise chce teď proto navrhnout novou, přísnější metodologii, podle které by se dumping a nedovolené státní subvence posuzovaly, a zároveň nástroje, které by dokázaly evropský trh ochránit i poté, co by byl Číně status tržní ekonomiky případně přiznán. Komise teď bude o svém plánu diskutovat se členskými státy a Evropským parlamentem.

"Je důležité připomenout, že 99 procent našeho obchodu s Čínou je realizováno za férových podmínek a přináší velké benefity. Potřebujeme ale chytrou a udržitelnou strategii pro ono zbylé jedno procento," uvedl Katainen.