Zemětřesení o síle 7,4 stupně, které postihlo v noci na úterý severovýchod Japonska, si vyžádalo čtrnáct zraněných. Otřesy zastavily rychlovlaky šinkanzen, zrušeny byly i další vlakové spoje a řada letů. Zasažena byla oblast prefektury Fukušima, kde mohutné zemětřesení a následná vlna tsunami v roce 2011 zničily jadernou elektrárnu.

Provozovatel jaderné elektrárny Fukušima společnost Tepco oznámila, že po nynějších otřesech krátce vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva. Na pobřeží bylo tentokrát zaznamenáno jen menší tsunami s vlnami vysokými maximálně 1,4 metru.

Úřady původně varovaly před vlnami o výšce až tři metry a vyzvaly na sto tisíc obyvatel pobřežních oblastí k evakuaci do výše položených míst, napsala agentura AFP. Hrozba se ale nakonec nevyplnila, ve fukušimské oblasti vlny dosáhly výšky kolem jednoho metru, nejvyšší byly u města Sendai v prefektuře Mijagi.

Zemětřesení v úterý ráno místního času (pondělí pozdě večer SEČ) naplno zasáhlo severovýchod ostrova Honšú, epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki v prefektuře Fukušima, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Americká geologická služba nejprve uváděla intenzitu otřesů 7,3 stupně, později údaj snížila na 6,9 stupně. Japonská meteorologická agentura uvádí sílu 7,4 stupně. Otřesy byly znatelné i v Tokiu, které leží jižně od prefektury Fukušima.

Japonská televize odvysílala záběry z postižené oblasti, na kterých je vidět zboží vypadané z regálů v obchodech na zem či knihy smetené z polic v knihovně. Žádné velké škody ale nebyly hlášeny, kromě požáru v rafinérii ve městě Iwaki. Uzavřené zůstaly v úterý některé bankovní pobočky a obchody. Fukušimská automobilka Nissan podle agentury AFP uvedla, že na úterý přerušuje výrobu.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu tsunami. Zahynulo asi 18 500 lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita, uvedla DPA. Později firma Tepco informovala o krátkém výpadku chladicího systému v bazénu pro dočasné skladování vyhořelého paliva v sousední jaderné elektrárně Fukušima 2 (Fukušima Daini), kterou Tepco rovněž provozuje.

V Japonsku byly po katastrofě z roku 2011 odstaveny všechny jaderné elektrárny a v současné době jsou v provozu v celé zemi jen dva reaktory, oba se nacházejí na jihozápadě souostroví. I v elektrárnách, které jsou mimo provoz, je ale nutné palivo ve skladovacích nádržích nadále chladit. Firma Tepco oznámila, že po rozechvění hladiny v nádrži v elektrárně Fukušima 2 se automaticky odpojila jedna z pump; její práci následně zastal záložní aparát.

Zemětřesení Japonsko.