Poslední březnový den je historicky druhým pátkem, kdy mohli japonští zaměstnanci odejít z práce už ve tři hodiny odpoledne. První "prémiový pátek" proběhl v únoru, ale připojila se k němu jen čtyři procenta pracujících Japonců.

Zavedení nového volna byla reakce na zprávu, kterou si nechala vypracovat vláda premiéra Šinza Abeho a která konstatovala, že až pětině japonských zaměstnanců hrozí smrt z přepracování.

Cílem bylo poskytnout Japoncům, proslulým tím, že v práci tráví nekonečné hodiny bez ohledu na produktivitu, více času na odpočinek, na rodinu či případně, jak zdůrazňuje týdeník Economist, na nakupování, aby se posílila skromná domácí spotřeba.

Druhý prémiový pátek ale padl na 31. března, což je konec japonského fiskálního roku znamenající ještě více práce než obvykle, hlavně ve finančnictví. Deník Financial Times ale upozornil, že páteční volno jednou za měsíc je součástí širší snahy o pracovní reformu, jejíž obrysy přijala ve středu vládní komise. Výsledkem by měly být nové zákony jasněji určující pracovní dobu, spravedlivější nábor zaměstnanců a rovnoprávnější odměňování. Zákon by se mohl do parlamentu dostat během letošního léta.

Zatím ale pro Japonce volné pátky znamenají přesný opak toho, na co jsou v práci zvyklí. Ve mnoha japonských firmách zaměstnanci nedostávají příplatky za přesčasy a aktivita je považována za povinnost loajálního člena kolektivu vůči zaměstnavateli.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se