V předčasných prezidentských volbách v Jižní Koreji v úterý jasně zvítězil favorizovaný vůdce liberální opozice Mun Če-in. Vyplývá to z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností, o kterých informují zahraniční agentury.

Mun Če-in, který je synem severokorejských uprchlíků, dal už dříve najevo, že chce uplatňovat smířlivější politiku vůči KLDR.

Hlasování bylo vypsáno po sesazení předchozí hlavy státu kvůli korupčnímu skandálu. Podle povolebního průzkumu, který provedly tři jihokorejské televizní kanály mezi 89 tisíci voliči u 330 volebních místností, získal Mun Če-in 41,4 procenta hlasů.

Konzervativec Hong Čun-pchjo si připsal 23,4 procenta hlasů a centrista An Čchol-so 21,8 procenta hlasů.

Pokud se vítězství čtyřiašedesátiletého Muna potvrdí, skončí devítiletá vláda konzervativců. Mun propaguje dialog s KLDR, zároveň chce ale pokračovat ve vyvíjení tlaku na severokorejský komunistický režim diktátora Kim Čong-una a ponechat v platnosti sankce. Předchozí dvě konzervativní vlády kritizoval za to, že nedokázaly přimět Severní Koreu k zastavení jaderného zbrojního programu.

V úterý Mun prohlásil, že Jižní Korea by měla hrát aktivnější roli ve snaze omezit severokorejskou jadernou hrozbu a neměla by jen přihlížet, jak o KLDR jednají Spojené státy a Čína. "Spojené státy chtějí ve spolupráci s Čínou vyvíjet silný tlak na KLDR, aby ji přiměly k obnově jednání o ukončení jejího jaderného programu. V tomto procesu by měla Jižní Korea hrát hlavní roli," řekl Mun.

Hong v úterý označil volby za válku ideologií a obvinil liberála Muna ze spojenectví s KLDR. "Záleží na tom, zda se voliči rozhodnou přijmout levičáckou vládu sympatizující se Severní Koreou, nebo vládu, která dokáže chránit svobodu Jižní Koreje," uvedl.

Volební místnosti se uzavřely ve 20.00 místního času (13 hodin středoevropského času) a hned poté byly zveřejněny odhady výsledků. Vítěz hlasování by měl být znám kolem středečních dvou až tři hodin ráno místního času (v úterý v 19 až 20 hodin středoevropského času) a bude hned ve středu uveden do úřadu. Vynechá se tedy obvyklá dvouměsíční přechodná doba, uvedla agentura AP.

Volební účast hodinu před uzavřením místností dosáhla 75,1 procenta oprávněných voličů, což je o několik desetin méně, než byla celková volební účast v hlasování v roce 2012, poznamenala agentura AFP.

Předčasné prezidentské volby v Jižní Koreji byly vyhlášeny poté, co prezidentku Pak Kun-hje v březnu sesadil z funkce ústavní soud kvůli podezření z přijímání úplatků a zneužití moci. Někdejší hlava státu je zapletena do korupčního skandálu kolem své důvěrnice Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela.

Mun Če-in v předvolební kampani zdůrazňoval, že je kandidátem, který dokáže KLDR vyvést ze skandálů, které poznamenaly éru vlády Pak Kun-hje. Slíbil zvýšit zaměstnanost a provést reformy zaměřené na mocné rodinné firmy, jako je Samsung či Hyundai.