Čína údajně buduje u své hranice se Severní Koreou síť uprchlických táborů. Napsal to v úterý britský list Guardian s tím, že Peking se takto připravuje na možný příliv běženců, pokud by režim severokorejského diktátora Kim Čong-una padl a KLDR zachvátil chaos či přímo ozbrojený konflikt.

Zprávu o tajné výstavbě nejméně pěti uprchlických táborů u 1416 kilometrů dlouhé hranice Číny a KLDR zveřejnil jako první minulý týden deník Financial Times s odvoláním na vnitřní dokument, který unikl z čínské státní telekomunikační společnosti China Mobile. Ta podle všeho dostala za úkol zajistit pro tyto tábory internetové služby.

Tábory jsou podle zmíněného dokumentu budovány v čínské provincii Ťi-lin. "Vzhledem k přeshraničnímu napětí (...) komunistická strana a vláda okresu Čchang-paj navrhly zřídit až pět uprchlických táborů v tomto okrese," píše se v textu, jehož pravdivost Guardian nemohl ověřit.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl v pondělí existenci táborů potvrdit, zároveň ale jejich výstavbu nepopřel. "Žádnou takovou zprávu jsem neviděl," řekl mluvčí Lu Kchang novinářům.

Podle listu  Guardian výstavba táborů odráží rostoucí obavy Pekingu z potenciální politické nestability, či dokonce zhroucení režimu v Severní Koreji.

KLDR provedla v září svou šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku. V poslední době uskutečnila také sérii raketových testů. Koncem listopadu otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. USA následně vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Expert na Severní Koreu Čcheng Siao-che, který působí na univerzitě v Pekingu, uvedl, že nemůže pravost dokumentu potvrdit, ale že by bylo od Číny nezodpovědné, pokud by takové přípravy nepodnikala.

"Napětí na Korejském poloostrově je vysoké... je na pokraji války. A jako velmoc a sousední země by Čína měla mít připravené plány pro všechny eventuality," dodal.

Minulý týden oficiální list v čínské provincii Ťi-lin, která je nejblíže severokorejské základně sloužící k jaderným testům, otiskl celostránkový článek s radami, jak reagovat v případě jaderné katastrofy. Při takové události jsou užitečným pomocníkem jódové tablety, ochranné masky a mýdlo, napsal Ťilinský deník.