Íránské vládě se nelíbí celosvětová medializace případu Sakíneh Mohammedí Aštianíové, kterou za nevěru odsoudila k trestu smrti tradičním způsobem - ukamenováním.  

"Žádná nezávislá země nepřipustí, aby se jiná země vměšovala do jejích soudních rozhodnutí a západní státy nesmějí vyvíjet (na Írán) nátlak," zdůraznil Ramín Mehmanparast, mluvčí ministerstva zahraničí. 

Vlna západní podpory pro odsouzenou Íránku, která se zvedla během posledních několika měsíců, podle jeho tvrzení pramení ze "zpolitizovaného přístupu". Ten prý souvisí s konfliktem mezi Íránem a mezinárodním společenstvím kolem kontroverzního íránského jaderného programu, který na Západě budí obavy z toho, že se Teherán pokouší získat jaderné zbraně.

Třiačtyřicetiletá Aštianíová byla odsouzena v roce 2006. Ale od minulého roku, kdy její právník Mohammad Mostafáí poprvé promluvil se světovými médii, se různé organizace na ochranu lidských práv i jednotlivé vlády snaží o její propuštění.

Zatím poslední aktivitou je snaha francouzské vlády, která se prý snaží najít cestu, jak vykonání rozsudku zabránit. Otevřený dopis jen během prvního dne podepsalo sedmnáct známých osobností, včetně spisovatele Milana Kundery nebo třeba herečky Juliette Binocheové.

Mehmanparast však zdůraznil, že "čím je rozsudek tvrdší, tím úzkostlivěji justice případ prošetřuje, a to se právě děje." Jakékoli vměšování tak není podle něj na místě a celou situaci jen stěžuje. I kvůli výzvám ze Západu tak Írán dočasně pozastavil výkon trestu.

Osud dvounásobné matky "zaskočil" i brazilského prezidenta Luize Inácia Lula da Silvu, který Aštianíové dokonce nabídl azyl ve své zemi. Šlo ale jen o neformální nabídku. I tu však Írán ihned odmítl.  

Aštíaniová je obviněna za nemanželský poměr s bratrancem. K obvinění se pak ještě přidala ještě spoluúčast na vraždě svého chotě. Rodina jí ale podle právníků odpustila,proto je souzena jen za nevěru.

Sama přitom až do minulého týdne veškerá obvinění odmítala. Poté ale přišlo její náhlé přiznání přímo před televizními kamerami. Jak ale podotkli její advokáti, před tím "vystoupením" strážci Aštíaniovou mučili a bili. Výpověď je tak zcela bezvýznamná.

Íránské úřady ohledně popravy ženy prohlásily, že nebude vykonána během posvátného měsíce ramadánu. Mezinárodní organizace proti ukamenování ale ve svém prohlášení přinesla informaci, že výkon trestu by měl proběhnout již tuto neděli 21. srpna. Od koho "ověřenou" informaci má, ale neuvedla.