Syrská exilová opozice se zúčastní mírové konference, která má začít příští týden ve Švýcarsku. Oznámily to agentury AFP a Reuters s odvoláním na opoziční zdroje.

Syrská národní koalice, představující střešní organizaci exilových skupin, až dosud své rozhodnutí odkládala, protože rebelové bojující v Sýrii odmítali vyjednávat s režimem prezidenta Bašára Asada. Damašek také až dosud nehodlal přistoupit na požadavky, aby se Asad vzdal moci.

V tajném hlasování se pro účast na konferenci vyslovilo 58 členů koalice, 14 bylo proti, dva se zdrželi a jeden odevzdal neplatný hlas. Také podle Reuters hlasování vyznělo v poměru 58 ku 14 hlasům, ale 44 opozičních předáků se hlasování nezúčastnilo.

Představitelé hlavních uskupení syrské opozice se v sobotu sešli v Silivri u největšího tureckého města Istanbulu. Schůzka začala s jednodenním zpožděním oproti původním plánům.

Syrská národní koalice je podle agentury AFP pod silným tlakem svých sponzorů ze západních a arabských zemí, aby se zúčastnila mírových jednání, která mají ukončit krvavou občanskou válku.

Řada opozičních předáků ale váhá, protože mírové konferenci dává jen malé šance na úspěch a vyjednávání s režimem Bašára Asada by je mohlo připravit o zbytky důvěryhodnosti u povstalců, kteří jakékoliv rozhovory odmítají.

Vláda nabídla zajatce, opozice chce víc

Exilová koalice si proto klade tvrdé podmínky, včetně ustavení přechodné vlády a Asadova odchodu od moci, což ale Damašek odmítá.

Syrská vláda již dříve oznámila, že se konference zúčastní, ale nehodlá jen tak komukoliv předat moc. Damašek nicméně nabídl rebelům výměnu zajatcům a příměří ve velkoměstě Halab, o které se vedou nejtvrdší boje.

Syrský konflikt si od března 2011 vyžádal přes sto tisíc obětí a přinutil z domovů odejít na osm milionů lidí. Z nich více než dva miliony jsou v zemích sousedících se Sýrií. Připravovaná mírová konference v Ženevě by mohla krizi vyřešit.