Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se snaží obklíčit kurdské bojovníky v severosyrském městě Kobani. Kurdové jejich útoky vedené z několika stran odrážejí, mají ale k dispozici jen lehké zbraně. Navíc se obávají o osud civilistů, kteří ve městě ještě zůstali. Chceme, aby byl vytvořen koridor, kterým bychom mohli civilisty evakuovat, uvedl v sobotu jeden z kurdských obránců města pro agenturu AP.

Syrští aktivisté v pátek informovali, že radikálové ovládají již 40 procent strategického města ležícího na hranici s Tureckem. Bitva o Kobani neustále pokračuje i přesto, že USA a jejich spojenci podnikají již více než dva týdny letecké údery na pozice islamistů v oblasti a snaží se tak jejich ofenzivu zastavit. Ti ale neustále dobývají další části města a vyvěšují tam své černé vlajky.

V pátek syrská exilová organizace SOHR oznámila, že radikálové dobyli takzvanou bezpečnostní čtvrť - oblast na východě Kobani, kde se nacházejí budovy místní administrativy a policejní velitelství. Podle jednoho z místních kurdských představitelů se nyní nejtvrdší střety odehrávají v jižní a východní části města. Situace v Kobani je podle něj "zoufalá", vyzval proto mezinárodní společenství a OSN o pomoc.

"Bráníme město, ale máme jen lehké zbraně a oni mají zbraně těžké," uvedl kurdský bojovník. Letecké údery vedené Američany podle něj nejsou účinné. "Chceme, aby byl otevřen koridor pro civilisty. Jestli se IS dostane do centra města, dojde k masakru," dodal.

Podobně se vyjádřil již o den dříve i nový zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. V Kobani se podle něj stále nachází 500 až 700 civilistů, zejména starších lidí. De Mistura rovněž varoval před podobným scénářem, jaký se odehrál v roce 1995 v bosenské Srebrenici, kde bosenští Srbové zavraždili asi 8000 muslimských mužů a chlapců.

V severosyrském městě žilo podle oficiálních statistik asi 40.000 lidí. V celé oblasti se ale rovněž nacházely i další desítky tisíc takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří utekli z jiných částí země. Okolí Kobani bylo totiž během více než tříletého syrského konfliktu dlouho považováno za relativně stabilní. Z Kobani a jeho okolí uteklo během posledních týdnů do sousedního Turecka již více než 180.000 lidí, převážně Kurdů.