Těžké boje o kurdské Kobani pokračují od poloviny září. Díky pomoci leteckého bombardování spojenců se v úterý Kurdům podařilo postoupit na východě od města a vytlačit radikály ze strategického vyvýšeného stanoviště. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) tuto lokalitu obsadili před 10 dny.

O Kobani se ale dále bojuje na mnoha dalších místech, syrská exilová opozice informovala o třech sebevražedných útocích IS, který ovládá asi polovinu města.

Ve Washingtonu se bude ještě v úterý konat vůbec první schůzka zástupců zemí, které se zapojily do kampaně proti IS. Mezi účastníky bude americký prezident Barack Obama a velitelé armád 22 států.

IS obsazuje postupně severní části Sýrie a Iráku. Jde o vyznavače sunnitského islámu, kteří se snaží dobýt strategická místa a vládnout zabranému území.

Organizace Amnesty International (AI) vydala v úterý zprávu o situaci v Iráku. Vyplývá z ní, že si tamní šíité vyřizují účty se sunnity a milicionáři vraždí sunnitské civilisty, přičemž jim prochází tato brutalita bez trestu. Zpráva AI nese název Absolutní beztrestnost: Milice vládnou Iráku.

Šíitské milice se připojily k boji proti IS, avšak svou nenávist vůči této sunnitské skupině si prý vylévají na civilistech. AI vycházela ze svědectví několika iráckých rodin. Hovořily o únosech a zabíjení sunnitů a jako viníky jmenovaly čtyři šíitské milice.

AI tvrdí, že vláda v Bagdádu selhává, protože tyto skupiny za páchaná zvěrstva nepronásleduje. "Chválením milicí, které se pravidelně dopouštějí tohoto násilí, irácká vláda schvaluje válečné zločiny a podporuje nebezpečný cyklus sektářského násilí, jež Irák rozvrací," uvádí zpráva AI. Tvrdí se v ní také, že je nejasný osud mnoha unesených sunnitů a že mnoho z nich bylo zabito, byť za ně rodiny zaplatily výkupné ve výši až 80 000 dolarů (1,7 milionu korun).