V několika syrských městech na západě země začalo ve středu ráno platit dohodnuté příměří. Syrská armáda se stáhla na novou obrannou linii a ustupuje před radikály, kteří zabírají nová území na severozápadě státu. Při středečních bojích v Damašku a okolí zahynulo podle opozice přes 30 lidí a mezi nimi nejméně 27 civilistů.

Na příměří se dohodlo libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu, a radikální fronta an-Nusra, jež se hlásí k al-Káidě. Klid zbraní má posloužit k jednání o stažení rebelů z města Zabadání. An-Nusra hlásí bojové úspěchy na severozápadě státu a ohrožuje tak už bezprostředně oblasti, v nichž žijí vládnoucí alávité.

Televize Hizballáhu al-Manár oznámila, že příměří začalo platit v šest hodin ráno místního času. Vyjednáno bylo na 48 hodin a týká se města Zabadání u hranice s Libanonem a vesnic Fua a Kafrajá v severozápadní provincii Idllib.

Zabadání leží poblíž dálnice spojující Damašek s Bejrútem a je považováno za baštu sunnitských povstalců na syrsko-libanonské hranici. Armáda za podpory Hizballáhu počátkem července zahájila ofenzivu a ovládla jednu ze čtvrtí v západní části Zabadání. An-Nusra a její spojenci pak začali v odvetě za tuto ofenzivu v Zabadání bojovat o vesnice v Idlibu.

An-Nusra postoupila v posledních dnech v úrodné pláni Sahl al-Gháb na severozápadě. Právě toto území se snaží armáda ubránit a přeskupila své jednotky na další obrannou linii, aby se vyhnula ztrátám. Sever a západ Sýrie je domovem hlavně šíitů ze sekty alávitů, kteří Sýrii vládnou a k nimž patří také prezident Bašár Asad.

Prezident v červenci přiznal, že se armáda potýká s nedostatkem lidí. Řekl, že v zájmu udržení strategických oblastí ustupuje z méně důležitých částí Sýrie. Potvrdil tak názory analytiků, podle nichž se Sýrie začíná tříštit a Asad přestal mít kontrolu nad velkou částí státu.

Podle syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z exilu, Asad ztratil tři čtvrtiny státu, avšak stále drží velká města a oblasti s polovinou obyvatelstva.

Asi 60 kilometrů dlouhá pláň Sahl al-Gháb se rozkládá východně od pobřežního pohoří, v němž leží vesnice Kardáha, z níž pochází klan Asadů. Vojsko se nyní stáhlo ke své základně v Džarínu obývaném alávity. Podle syrské opozice je nyní v rukou rebelů asi 40 procent Sahl al-Ghábu.

Na Damašek dnes dopadlo nejméně 50 raket vystřelených povstalci a podle státní televize při tom přišli o život čtyři lidé. Rakety prý zasáhly i bohaté rezidenční části Kasaa, Rummána a Barámka. Letectvo pak zaútočilo na oblast Ghúta u hlavního města a SOHR tvrdí, že tam o život přišlo 27 civilistů.

Agentura AP dává útoky do souvislosti s návštěvou íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který má dnes dorazit do Damašku. Írán je spojencem syrské vlády a Zaríf o syrské krizi jednal v úterý také v Libanonu.

Válka v Sýrii si za čtyři roky vyžádala více než 240 000 mrtvých, včetně životů 12 000 dětí, a donutila polovinu Syřanů utéci ze svých domovů. Boje propukly po krvavém potlačování pokojných protivládních demonstrací v březnu 2011.