Dlouhodobě napjaté vztahy mezi Českou republikou a Íránem mohou po nadcházející čtyřdenní návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nabrat nový směr.

Šéf české diplomacie, který se na cestu vydá společně se zástupci padesátky českých firem, se totiž setká s nejvyššími íránskými představiteli včetně prezidenta Hasana Rúháního a ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa.

Bude se přitom snažit otevřít dveře českým investorům, kteří po dosažení mezinárodní dohody o kontroverzním íránském jaderném programu chtějí využít zrušení protiíránských ekonomických sankcí.

Zároveň by mohl odstartovat novou etapu diplomatických vztahů, které v roce 1998 narušilo zahájení Teheránem kritizovaného pražského vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Zaorálek do Íránu odletí v pátek a v sobotu ho čeká program ve třetím největším íránském městě - dvoumilionovém Isfahánu.

Zahájí tam podnikatelské fórum, sejde se s prezidentem místní Hospodářské komory a s guvernérem provincie. V neděli už bude česká mise jednat v metropoli Teheránu, kde se Zaorálek postupně setká s ministrem zahraničí Zarífem, prezidentem Rúháním a s předsedou parlamentu Alím Larídžáním.

V pondělí pak šéf české diplomacie návštěvu ukončí po schůzce s ministrem průmyslu a obchodu Mohammadem Rezou Nematzadéhem a s ministrem hospodářství a financí Alím Tadžebníjou.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že hlavním cílem cesty je využít oživení vztahů po letech stagnace. Jde o jasný odkaz na uzavření dohody o íránském jaderném programu, kterou Teherán a zástupci šesti světových mocností podepsali 14. července.

Dohoda otevírá cestu ke zrušení mezinárodních protiíránských sankcí, které by mohly přestat platit začátkem roku 2016. To by znamenalo, že západní firmy by mohly s Íránem po dlouhé době začít ve větší míře obchodovat, v čemž samozřejmé mnohé z nich vidí příležitost k potenciálním ziskům - téměř osmdesátimilionová země je významným producentem ropy a sankce její hospodářství vážně nalomily.

Podle Hospodářské komory ČR, která misi českých podnikatelů spoluorganizuje, se do Íránu vypraví zástupci 51 firem, a to především z oborů strojírenství, energetiky, farmacie či vodohospodářství; zastoupeny budou i společnosti, které se zaměřují na vybavení nemocnic, dopravní stavitelství nebo poradenství.

"Některé z nich navazují a pokračují ve svých stávajících projektech, jiné by rády navázaly na dlouholetou spolupráci, která byla přerušena uvalením mezinárodních sankcí na Írán, které by se měly začít postupně uvolňovat," sdělila mluvčí komory Karolína Kyselová.

Česko se tak zařadí po bok dalších evropských zemí, které začaly sondovat možné obchodní příležitosti v Íránu nebo se k tomu chystají.

Například už v červenci v Teheránu za zájmy francouzských firem lobboval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a návštěvu Íránu už podnikli i šéfové diplomacií Itálie, Británie či Srbska.

Český vývoz do Íránu činil loni 564 milionů korun. Z Íránu se dovezlo zboží v hodnotě 159 milionů korun. Ještě v roce 2000 přitom Češi do Íránu vyvezli zboží v hodnotě přes 2,8 miliardy korun, před pěti lety exportovali za 1,85 miliardy korun.

Kromě obchodu však bude mít Zaorálkova cesta do Íránu velký význam i pro diplomatické vztahy. Po zahájení pražského vysílání americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda do Íránu odvolal Teherán v roce 1998 svého velvyslance z Česka a pražský úřad od té doby vede nižší diplomat. Také českou ambasádu v Íránu vede přes 15 let chargé d'affaires, a nikoliv velvyslanec.

Vzájemná setkání vysokých vládních činitelů byla v posledních dvou desítkách let rovněž velkou vzácností. Posledním českým ministrem, který navštívil Írán, byl v polovině 90. let tehdejší šéf resortu průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý.

Naopak z Íránu do Česka naposledy zamířil íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí, který se v roce 2004 sešel s premiérem Vladimírem Špidlou.