Syrská armáda byla donucena zcela opustit provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Radikálové z hnutí An-Nusra, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, a jejich islamističtí spojenci tam dobyli poslední klíčovou leteckou základnu. Její obléhání trvalo dva roky, uvedli aktivisté Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

Členové místních provládních milic stále kontrolují dvě šíitské vesnice v provincii, syrští vojáci se ale z celé provincie stáhli, citovala agentura Reuters šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána. O stažení armády ze strategické základny informovala i syrská státní televize s tím, že vládní jednotky "opustily své pozice a přesunuly se na jiné místo".

Na sociálních sítích se již objevily snímky bojovníků z An-Nusry, kteří stojí před vojenskými letouny na základně. Podle Ramího Abdara Rahmána radikálům při dobývání vládních pozic pomohla rozsáhlá písečná bouře, se kterou se nyní Blízký východ potýká a která přinesla sníženou viditelnost. Podrobnosti zde.

Radikálové z hnutí An-Nusra dosáhli od května spolu s dalšími ozbrojenými skupinami významných územních zisků: obsadili město Idlib, Džisr aš-Šughúr a přiblížili se k pobřežním oblastem severně od Damašku, které zatím stále kontroluje režim prezidenta Bašára Asada.

Idlib je druhou ze 14 syrských provincií, kterou musely opustit veškeré vládní jednotky. Ozbrojenci z hnutí Islámský stát kontrolují i provincii Rakka na severu země.

Na části syrského území bojuje syrská armáda proti rebelům, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada. Nepřehledné situace v zemi ale využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát, An-Nusra a dalších islamistických skupin a obsadili část území.

Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i spojenci v čele se Spojenými státy, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů. Boje si od roku 2011 vyžádaly již více než 250.000 obětí.