Syrské pozemní jednotky a jejich spojenci zahájili ofenzivu proti povstalcům na strategické planině Sahl al-Gháb na západě Sýrie, informují zahraniční agentury. Pozemní útoky podporuje ruské letectvo, v provincii Hamá povstalci sestřelili jeden vrtulník. Šéf NATO Jens Stoltenberg považuje ruské vojenské aktivity v Sýrii za problematické.

Planina Sahl al-Gháb je předpolí západních oblastí, které jsou domovem syrských vládnoucích alávitů. Povstalci začali na planinu pronikat před několika týdny. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna, oznámila, že syrská armáda útočí na povstalecké pozice raketami země-země a ruská letadla je bombardují ze vzduchu. Povstalcům se v Hamá podařilo sestřelit vrtulník, ale zatím není jasné, zda byl syrský, nebo ruský.

Náčelník generálního štábu syrské armády Alí Ajúb v televizi prohlásil, že ruské nálety a raketové útoky z minulých dní usnadňují operaci proti teroristům. "Nálety snížily bojovou sílu IS a dalších teroristických skupin. Syrská armáda se chopila iniciativy a sestavila pozemní jednotky, z nichž nejvýznamnější je čtvrtá legie. Dnes armáda zahájila rozsáhlý útok s cílem osvobodit oblasti a města sužovaná zločiny teroristů," řekl generál Ajúb.

Podle aktivistů vojsko postupuje z provincie Latákíja, kterou ovládá. Sahl al-Gháb leží severně od města Hamá. Operuje tam několik povstaleckých skupin včetně fronty An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě. Na místě je podle agentury AP mnoho zahraničních bojovníků, zejména z Asie.

Při středečních ruských náletech přišlo podle SOHR o život v provincii Hamá třináct syrských vojáků a sedm povstalců. Rusko se při minulých náletech zaměřilo na provincie Hamá a Idlib, které chrání pobřežní Latákíju z východu. SOHR tvrdí, že středeční ruské nálety na tyto dvě provincie nemají žádný strategický význam.

Rusko ve středu použilo poprvé k útokům také námořní flotilu, která z Kaspického moře vypálila na cíle v Sýrii rakety s plochou dráhou letu. Tyto útoky pak pokračovaly podle ruského ministerstva obrany ještě ve středu večer a zasáhly objekty, v nichž povstalci vyráběli výbušniny, a také jejich velitelství a výcvikové tábory.

Stoltenberg před čtvrteční schůzkou ministrů obrany zemí NATO v Bruselu označil postup Moskvy v Sýrii za "znepokojivé stupňování vojenských aktivit Ruska". "Budeme tento vývoj studovat a stanovíme, jaké důsledky to má pro NATO," řekl. Znepokojení vyvolalo zejména několik vzdušných incidentů, při nichž se Rusové dostali do vzdušného prostoru člena NATO Turecka. "NATO je připraveno a schopno bránit proti jakýmkoli hrozbám všechny své spojence včetně Turecka," řekl Stoltenberg.

Britský ministr obrany Michael Fallon řekl, že by Rusko mělo využít svůj vliv na Damašek a přimět tamní režim, aby přestal útočit na civilisty. Syrský konflikt je podle něj se zapojením Ruska ještě nebezpečnější, než byl dříve.

Ruské útoky v praxi zažívají v těchto dnech obyvatelé syrského města Talbísa. Z města, které drží opozice, po několikadenním bombardování uprchly stovky rodin, ulice jsou prázdné, obchody zavřené. 

Reuters: Rusové útočí na povstalecké město, aby zajistili Homs

Lidé z města Talbísa za sebou mají ruské nálety a nyní se připravují na pozemní útok. Podle agentury Reuters má město v rukou opozice a po několikadenním bombardování z něj uprchly stovky rodin. Lidé se nesrocují a nechodí se ani modlit do mešit. Školy jsou zavřené a ulice prázdné.

Proč Rusové útočí právě zde, když nejbližší radikálové z Islámského státu (IS) jsou daleko na severu? Syrská vláda se chce zmocnit této opoziční enklávy v provincii Homs, aby ovládla strategická velká města západní Sýrie, píše Reuters.

Podle místních sice Rusové  tvrdí, že útočí jenom na IS, ale v případě Talbísy je to jinak. Je to strategický bod, který musí režim dobýt zpět, má-li si udržet vládu nad velkými západními městy, a to i za cenu vyklizení pouštních a zemědělských oblastí na východě.

Talbísa leží stejně jako Rastan a okolní sunnitské vesnice poblíž dálnice spojující města od severu k jihu. "Cílem je přinutit nás kapitulovat, aby Asad mohl začít naplňovat svůj plán o rozdělení země," řekl Abdas Salám Táhir z městské rady Talbísy. V enklávě žije 300 tisíc lidí, na jihu pak leží kasárna a ještě dál na jih je město Homs, které bylo jedním z prvních, jež povstaly proti Asadovi, a patřilo k základnám opozice. Teď je až na čtvrť Vaar znovu pod Asadovou kontrolou.

Syrská letadla minulý týden shazovala na Talbísu a okolí letáky, na nichž se slibovalo dobré zacházení těm, kteří se vzdají. Budou se prý moci vrátit ke svým rodinám. Syrská vláda tvrdí, že v provincii Dará se takto podařilo přimět ke kapitulaci 700 bývalých povstalců.

Armáda se svými spojenci a za podpory ruského letectva teď začala útočit dále na severu, v provinciích Hamá a Idlib. Povstalci v Talbíse čekají, že se chytá útok také na ně. "Slyšeli jsme, že shromažďují jednotky, ve vzduchu jsou bez ustání ruská monitorovací letadla," řekl Zajd Barbúr z povstaleckého oddílu.

Obyvatelé označili nedávné ruské nálety za vůbec nejhrozivější útok ze všech vojenských akcí, které prožili v minulých čtyřech letech. "Shodili do centra Talbísy naráz deset bomb. Byl to ohromný výbuch. Všude byl dým a zničené domy, záchranáři, sanitky, lidé pod sutinami," řekl obyvatel Talbísy Hasan abú Núh, podle nějž přišlo o život 18 osob. Mnoho lidí se prý nerozhodlo pro útěk, kromě jiného kvůli tomu, že je Talbísa obležená. Kromě Rusů prý celou enklávu bombardují také syrská letadla.

Občané i bojovníci opozice se shodují, že boje o venkovské oblasti severně od Homsu jsou bojem o město samotné, tedy o barometr revoluce. "Měli jsme co do činění s (libanonským) Hizballáhem a také s Íránem a místními milicemi. Nikdo z nich nebyl schopen nás porazit a nepodaří se to ani Rusku," řekl Barbúr.