Oddíly syrských Kurdů, které bojují na severu Sýrie, vysídlují místní lidi a mnohým zdemolovali domy. Ve své zprávě to tvrdí ochránci lidských práv z Amnesty International (AI). Kurdové se prý mstí obyvatelům za to, že sympatizují s radikály nebo s nimi udržují kontakty.

Kurdské oddíly známé pod zkratkou YPG podle zprávy zničili celé vesnice. Obvinění z přesídlování obyvatelstva se objevila také v minulosti, ale Kurdové je vždy popřeli.

Kromě jiných o tom hovořilo Turecko, podle nějž Kurdové využívají současného chaosu a snaží se vytlačit ze severu příslušníky jiných etnických a náboženských skupin.

Oddíly YPG patří ke spojencům koalice, která od loňska bojuje proti Islámskému státu na severu Sýrie. Její nálety a také zbrojní dodávky Kurdům pomohly dobýt zpět města a vesnice, jež IS v minulosti obsadil.

Zpráva o nové zbrojní dodávce se objevila tento týden. Podle ní americká letadla v kurdské provincii Hasaká shodila až 50 tun zbraní a munice.

AI se ve své zprávě opírá o svědectví o znepokojivém počínání YPG. "Vytáhli nás z domu a zapálili ho. Přivezli si buldozery. Bořili dům po domu, dokud nezničili celou vesnici," řekl jeden ze svědků ze vsi Husajníja.

Zatímco v roce 2014 bylo na satelitních snímcích patrné, že tam stálo 225 domů, letos v červnu jich bylo pouze 14. Lidé z vesnice ležící jižně od města Sulúk sdělili, že je členové YPG obvinili z podpory IS a pohrozili jim, že je zabijí, pokud neodejdou. Pouze někteří z nich s IS sympatizovali.

Další pak tvrdili, že jim Kurdové pohrozili leteckými údery. Když prý neodejdou dobrovolně, oznámí koalici, že jsou stoupenci IS, a koalice na vesnici zaútočí. V některých případech pak členové YPG polili dům benzinem a pohrozili, že jej zapálí i s lidmi uvnitř, pokud se jeho obyvatelé neodstěhují.

Zástupci milicí hájí počínání svých lidí tím, že šlo o vojenské operace k zajištění bezpečnosti civilistů. "Zdá se, že kurdská administrativa v boji proti IS pošlapává lidská práva civilistů, kteří se ocitli uprostřed konfliktu," řekla Lama Fakihová z Amnesty International.