Jedna z vlivných syrských opozičních skupin trvá na potrestání syrského prezidenta Bašára Asada. Skupina Ahrár aš-Šám to prohlásila na zahájení středečního jednání syrské opozice, které se koná za zavřenými dveřmi v Rijádu. Od úterka je tu asi 100 zástupců různých opozičních formací, které se pokouší sjednotit na tom, s čím se zapojí do rozhovorů s Damaškem.

Účastníky jednání přivítal saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr prohlášením, že doufá, že rozhovory budou úspěšné. Potom ze sálu odešel a nechal přítomné, aby rokovali v soukromí.

Do Rijádu nebyly pozvány teroristické skupiny ani Kurdové. Přítomni jsou ale zástupci skupiny Ahrár aš-Šám neboli Svobodní muži Levanty, jejíž zakladatelé udržovali kontakty s al-Káidou.

Těsně před zahájením jednání vydala tato skupina prohlášení, v němž trvá na tom, aby byl Asad postaven před soud a aby byly rozpuštěny "utlačovatelské syrské instituce". V prohlášení také stojí, že mezi účastníky rozhovorů jsou někteří lidé, kteří mají blíže k syrské vládě než k opozici.

Jednání, které má pokračovat do čtvrtka, se koná za mimořádně přísných bezpečnostních opatření v jednom z rijádských hotelů, odkud byli předem vykázáni novináři.

Mezi účastníky jsou také skupiny připojené volně k Syrské svobodné armádě a zástupci politických opozičních formací. Ahrár aš-Šám je první, která zřetelně formulovala své stanovisko. Žádá kromě jiného, aby byla ukončena "rusko-íránská okupace Sýrie a aby odešly milice, které ji podporují". Vyzývá ke "svržení Asadova režimu a všech jeho opor a symbolů a jejich postavení před spravedlivý soud". Podle skupiny mají být také rozpuštěny všechny syrské bezpečnostní sbory.

Toto stanovisko je v rozporu s dohodou, k níž v listopadu ve Vídni dospěli účastníci mezinárodního setkání. Dohodli se na tom, že by v Sýrii mělo být vyhlášeno přechodné období, v němž by se připravily volby. Syrský konflikt nemá být řešen podle žádného náboženského klíče.