Třetina povstaleckých skupin bojujících v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada sdílí cíle a ideologii radikálního hnutí Islámský stát (IS) a v případě, že by mezinárodní koalice dokázala IS porazit, by některá z těchto skupin nejspíš zaujala jeho místo. Uvádí to zpráva britského Centra pro náboženství a geopolitiku, podle níž mají skupiny připravené nahradit IS teď k dispozici až 100 000 bojovníků.

Centrum pro náboženství a geopolitiku funguje v rámci nadace bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Spočítalo, že až 15 povstaleckých skupin operujících v Sýrii je ideologicky podobně zaměřených jako IS. Západ je prý přitom podceňuje a nevěnuje jim tolik pozornosti. Až 60 procent povstalců v Sýrii pak lze považovat za islamisty, tvrdí odborníci, kteří se na zprávě podíleli.

"Západ podstupuje riziko, že udělá strategickou chybu tím, že se zaměří výhradně na IS. Jeho vojenská porážka nebude koncem globálního džihádismu. Ideologii bombardovat nemůžeme," stojí ve zprávě, z které cituje BBC.

Autoři zprávy také varovali, že případná porážka IS může jeho ideologické souputníky naopak povzbudit, protože radikálové pak mohou útočit i mimo Sýrii s odkazem na to, že "Západ zničil chalífát". Následovníci Islámského státu by prý zřejmě neměli problémy ani se získáváním financí.

Zpráva londýnské instituce rovněž tvrdí, že jen čtvrtina syrských povstaleckých skupin nefunguje na ideologickém základě. Přesto by prý ale většina jejich přívrženců podpořila případné urovnání konfliktu na základě politického islámu.