Írán v pondělí dokončil převoz většiny svých zásob obohaceného uranu do Ruska. Uvedl to šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí a informaci potvrdil také americký ministr zahraničí John Kerry. Teherán v létě uzavřel s šesti světovými mocnosti dohodu o svém jaderném programu, jejíž klíčovou podmínku je právě vyvezení většiny zásob obohaceného uranu mimo íránské území.

Podle ujednání podepsaného v červenci musí Írán snížit zásoby obohaceného uranu na zhruba 300 kilogramů a také uzavřít některé ze svých centrifug, nainstalovat monitorovací systémy ve svých uranových dolech a spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Šéf americké diplomacie Kerry uvedl, že loď vezoucí 11,3 tuny obohaceného uranu v pondělí opustila Írán a směřuje do Ruska. "Odvoz tohoto obohaceného materiálu z Íránu je významným krokem k naplnění závazku nemít víc než 300 kilogramů nízko obohaceného uranu," uvedl Kerry.

Obohacený uran lze použít jako palivo do jaderných reaktorů, dalším obohacováním z něj ale může vzniknout materiál na výrobu jaderných hlavic. Omezení jeho zásob je proto klíčovým požadavkem světových velmocí, které chtějí Teheránu zabránit ve výrobě jaderné bomby. Írán dlouhodobě popírá, že by o něco takového usiloval.

Výměnou za značné ústupky a rozsáhlou kontrolu jaderných provozů, kterou si vymohly USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo, má mezinárodní společenství zrušit sankce, kterým Teherán kvůli svému spornému jadernému programu už léta čelí.