Irák je připraven akceptovat rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a nečlenských zemí kartelu o snížení těžby suroviny. Novinářům to v pátek v Bagdádu řekl ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí.

Irák přitom teprve minulý týden oznámil, že jeho těžba je na rekordu a že hodlá ve zvyšování produkce ropy pokračovat. Ceny ropy za poslední rok a půl klesly asi o 70 procent v důsledku přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou.

"Irák bude souhlasit a spolupracovat, pokud budou producenti skutečně chtít na snížení těžby spolupracovat," řekl ministr. Vývoz ropy z polí na jihu Iráku do 24. ledna podle něj dosahoval v průměru 3,32 milionu barelů denně. Produkce pak činila 3,7 milionu barelů denně.

Ministr přitom v rozhovoru s agenturou Reuters minulý týden řekl, že Bagdád hodlá ve zvyšování těžby pokračovat. Nic na tom prý nemění ani to, že se na trh vrací Írán, který v posledních letech nemohl ropu vyvážet kvůli mezinárodním sankcím. Irák je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC.

Ministr před týdnem také řekl, že těžba ropy v jižním regionu by se letos mohla zvýšit o 400 000 barelů na více než čtyři miliony barelů denně. Irák těží i na severu území, avšak příjmy z prodeje této ropy zůstávají vládě autonomního Kurdistánu a nedostává je centrální vláda v Bagdádu. V regionu se těží více než 600 000 barelů denně.

Cena ropy v polovině ledna klesla pod 30 dolarů za barel, zatímco ještě před rokem a půl stála ropa více než 100 dolarů. Průměrné náklady na těžbu ropy v jižním Iráku podle ministra činí deset dolarů na barel.

Nejvíce ropy těží Saúdská Arábie a Rusko. Saúdská Arábie, největší producent v rámci OPEC, dosud odmítala výzvy některých členů organizace, aby kartel snížil těžbu, a napomohl tak k zotavení cen.

Místo toho chce těžbu zachovat na současné úrovni, aby OPEC nepřišel o tržní podíl. Tento týden se ale objevily informace, že Saúdská Arábie navrhuje, aby všechny těžební země produkci omezily o pět procent.

Podle iráckého ministra by ke zvýšení cen ropy bylo zapotřebí, aby se OPEC a nečlenské země kartelu dohodly na omezení těžby zhruba o 1,5 milionu barelů denně. Dodal, že Irák podpoří mimořádné zasedání kartelu, pokud se podaří dohodnout snížení těžby v koordinaci s dalšími producenty mimo kartel.