Syrská vláda přistoupila na podmínky příměří, které má začít platit v sobotu. Damašek v úterý oznámil, že postup bude koordinovat s Ruskem a společně s ním rozhodne, kterých skupin a jakých oblastí se bude týkat zastavení bojů. Příměří nezahrnuje radikální Islámský stát (IS) ani frontu an-Nusra. Spojené státy, Francie, Británie a Německo v dnešním prohlášení uvedly, že doufají, že dohoda o příměří brzy přinese výsledky.

Na podmínkách klidu zbraní se dohodly Rusko a USA, které k tomu vydaly v pondělí společné prohlášení. Počítá se s tím, že příměří začne platit v sobotu v 00:00 syrského času (v pátek 23:00 středoevropského času) a že do pátečního poledne (11:00 středoevropského času) musí bojující skupiny oznámit, zda se k příměří připojují.

Syrská vláda zdůraznila, že je třeba uzavřít hranice a zastavit zahraniční pomoc ozbrojeným skupinám, aby příměří nemohly využít k posílení a přeskupení.

Francouzský prezident François Hollande v úterý o nadcházejícím příměří v Sýrii telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Barackem Obamou, britským premiérem Davidem Cameronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Následně Elysejský palác vydal prohlášení, že vůdci zmíněných čtyř zemí budou bedlivě dohlížet na dodržování závazků, které jednotlivé státy učinily 11. února v Mnichově na jednání o Sýrii. Obzvláště pak chtějí sledovat, zda Rusko a syrská armáda ukončily útoky na umírněnou opozici a civilisty.

Rusko i syrská vláda chápou příměří tak, že boje proti teroristům z IS a An-Nusry budou pokračovat. Syrská opozice už v pondělí upozornila, že tyto útoky mohou být zneužity k dalšímu ohrožování civilistů a také takzvané umírněné opozice. Zejména An-Nusra je přítomna v oblastech, kde tato opozice působí.

Turecko, které je účastníkem bojů, v pondělí oznámilo, že příměří schvaluje.Místopředseda vlády Numan Kurtulmuş v úterý ale řekl, že turecká armáda bude pokračovat v útocích na syrské kurdské oddíly, pokud budou ony útočit na Turecko.

Přeshraniční boje trvají na severní hranici přes týden, ale kurdské milice YPG popírají, že míří na turecké území. Turecko tuto skupinu řadí k teroristickým organizacím. Premiér Ahmet Davutoglu v terý obvinil Rusko a Sýrii, že se spolu s bojovníky IS a syrskými milicemi podílejí na vzniku "teroristického pásu" podél turecké hranice. "Ankara si je vědoma těchto her, jejichž cílem je vytvořit teroristickou strukturu v sousedství Turecka, a to nedovolíme," řekl Davutoglu.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v úterý v parlamentu řekl, že je znepokojen tím, že syrští Kurdové koordinují své kroky se syrskou vládou prezidenta Bašára Asada a ruským letectvem. "V minulých týdnech jsme pozorovali velmi zneklidňující koordinaci mezi syrskými kurdskými oddíly, režimem a ruským letectvem, což nás při posuzování role Kurdů znepokojuje," řekl Hammond.