Příměří mezi syrskými povstaleckými skupinami a vládními silami je v prvních hodinách své platnosti ve velké míře dodržováno. Obyvatelé velkých syrských měst se poprvé od vypuknutí občanské války probouzeli bez rachotu dělostřelecké palby, konstatují zahraniční agentury.

Hlášeny jsou zatím jen ojedinělé incidenty jako exploze auta u města Salamíja se dvěma mrtvými, k němuž se ale později přihlásili radikálové z uskupení Islámský stát, které dohoda o klidu zbraní nezahrnuje.  Povstalci pak ve dvou případech obvinili vládní síly z porušení dohody o klidu zbraní útokem na své pozice. 

Nejmenovaný zdroj ze syrské armády ale podle agentury Reuters prohlásil, že vládní síly příměří nijak neporušily. Rusko oznámilo, že na podporu příměří na sobotu zastavuje veškeré údery svého letectva v Sýrii.

Extremisté z IS v sobotu zahájili také ofenzivu na pozice kurdských milicí YPG ve městě Tal Abjád u hranic s Tureckem. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna, bylo při bojích zabito na 60 lidí, nejméně 45 členů IS a 20 bojovníků YPG. Tyto milice jsou odnoží turecké zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kontrolují rozsáhlé oblasti na severu Sýrie a jsou důležitým spojencem Západu v boji proti IS. Ve střetech u Tal Abjádu je v sobotu deseti nálety podpořila arabská koalice.

Ruské letectvo pro sobotu zcela zastavilo své vzdušné útoky v Sýrii, aby tak zabránilo možnému chybnému zásahu, řekl na brífinku v Moskvě člen Generálního štábu ruské armády, generál Sergej Rudskoj. Jak upřesnil, zavázalo se dodržovat dohodu o příměří 17 syrských ozbrojených skupin.

Rusko a USA si vzájemně poskytly mapy s vyznačením pozic opozičních skupin, které se zavázaly dodržovat příměří, i oddílů Islámského státu a fronty an-Nusra, na které se nevztahuje, řekl Rudskoj. Generál Sergej Kuralenko z ruské letecké základny v syrské provincii Latákíja uvedl přímo ze základny, že boje ustaly ve 34 městech a vesnicích v provinciích Hamá, Homs a Damašek. Jeho důstojníci nyní připravují dokumenty o příměří pro dalších 47 měst, dodal Kuralenko citovaný agenturou AP.

Radikálové z IS se přihlásili k explozi auta s trhavinami při vjezdu do města Salamíja v centrální oblasti Sýrie, které je pod kontrolou vládních sil, jež zabila dva lidi a několik dalších zranila. Tento incident ohlášený státní televizí tedy není porušením příměří, poznamenávají agentury.

Porušení příměří ze strany vládních sil oznámili povstalci ze severozápadu země. Při ranním útoku vojáků u tureckých hranic v provincii Latákíja byli zabiti tři bojovníci jedné ze dvou pobřežních divizí, volně spojených ve skupině známé pod názvem Syrská svobodná armáda. Mluvčí Fadi Ahmad agentuře Reuters řekl, že šlo o pozemní útok vládních vojáků bez vzdušné podpory, který označil za "porušení dohody" o příměří.

Mluvčí další povstalecké skupiny Džajš Islám (Armáda islámu) kromě toho řekl agentuře Reuters, že vládní vojáci při několika útocích v oblasti východní Ghúty u Damašku použili proti rebelům dvě barelové bomby a samopaly.

Boje v západní Sýrii se ve většině oblastí zastavily poté, co vstoupila v platnost dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Ruskem.

Rada bezpečnosti OSN v pátek večer jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří. Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory.

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty an-Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci.