Dlouho očekávaná vojenská operace s cílem dobýt zpět severoirácké město Mosul z rukou bojovníků organizace Islámský stát (IS) začala, uvedl mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl. Irácké jednotky ve čtvrtek ráno podle něj získaly kontrolu nad několika vesnicemi na předměstí města Machmúr východně od Mosulu a vyvěsily zde irácké vlajky.

Jak mluvčí dodal, Iráčany ze vzduchu podporuje koalice v čele se Spojenými státy. Operaci podporují i kurdští bojovníci.

Prohlášení přišlo několik dní poté, co Spojené státy oznámily zřízení malé dělostřelecké základny v severním Iráku za účelem ochrany nedaleké základny v Machmúru.

Pravděpodobně šlo o přípravu k útoku na Mosul, který se nachází asi 40 mil jihovýchodně od města.

Irácká státní televize ve čtvrtek přerušila svůj dopolední program a začala vysílat zprávy o zahájení operace za doprovodu vlasteneckých písní a záběrů na vlající irácké vlajky.

Irácký premiér Hajdar al-Abadi pod tlakem politiků volajících po vítězství slíbil osvobození Mosulu už několikrát. Další iráčtí představitelé ale nejsou tak optimističtí. Irácké úřady a koaliční spojenci odhadují, že na osvobození města bude potřeba asi 24 až 36 tisíc vojáků.

Na základně v Machmúru byly zatím nasazeny pouze dva až tři tisíce vojáků. Mosul by se tak nemuselo podařit osvobodit ani do konce roku.

Bližší podrobnosti o operaci armádní mluvčí nezveřejnil. Mosul leží zhruba 360 kilometrů severozápadně od Bagdádu, ozbrojenci z IS město obsadili v červnu 2014.

Mosul je rovněž největším městem v takzvaném chalífátu, který islamisté na dobytých územích vyhlásili. Irácký premiér Hajdar Abádí již loni koncem prosince potvrdil, že po osvobození města Ramádí vládními ozbrojenými silami je nyní na řadě Mosul, připustil ale, že jeho dobývání bude velmi náročné.