Při náletu byla v noci na čtvrtek v severosyrském městě Halab zasažena nemocnice, ve které zahynulo 27 lidí. Oznámila to ve čtvrtek organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle organizace Lékaři bez hranic, která zařízení podporuje, je mezi mrtvými 14 pacientů a zdravotníků. Muhammad Allúš, který byl opozičním vyjednávačem na mírových rozhovorech v Ženevě, z útoků obvinil vládu prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda ale popřela, že by za útokem stály její letouny, uvedla státní televize.

V Halabu se bojuje také ve čtvrtek a podle SOHR tam od rána zemřelo 38 civilistů, a to jak ve vládou kontrolované části, tak ve čtvrtích držených povstalci. 

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) upozornil, že město Halab se kvůli bojům ocitlo na pokraji humanitární katastrofy. Nemocnice, která byla terčem nočního útoku, byla podle něj jednou z hlavních v Halabu. Její provoz zajišťovaly společně MSF a MVČK. Šéfka této zdravotnické organizace v Sýrii Marianne Gasserová řekla, že útok na nemocnici je "nepřijatelný", ale bohužel není ojedinělý.

Podle MVČK docházejí zásoby potravin a léků a kvůli bojům zřejmě nebudou moci být doplněny.

O čtvrtečních bojích v Halabu informovala také státní agentura SANA, podle níž zemřelo ve vládní části města při útocích povstalců 14 lidí.

SOHR, která získává zprávy od svých informátorů na místě, oznámila, že v pěti vládních čtvrtích přišlo o život 18 lidí a 40 bylo zraněno a že při útocích armády na povstalecké čtvrti zahynulo 20 osob. Armáda se údajně zaměřuje především na hustě obydlenou čtvrť Bustán al-Kasr.

Allúš sdělil agentuře AP, že násilnosti páchané vládními silami dokazují, že "atmosféra není příhodná pro jakoukoliv politickou akci", a noční útok označil za "válečný zločin" Asadovy vlády. "Za tyto zločiny musí být kdokoliv, kdo tyto masakry spáchal, souzen válečným tribunálem. Vyjednávací stůl nepotřebuje," řekl Allúš.

Podle záchranářů byla zasažena polní nemocnice v povstalci ovládané čtvrti Sukkarí. Mezi mrtvými jsou dva lékaři - pediatr a zubař - a také tři děti.

Katarská stanice al-Džazíra tvrdí, že záchranáři se ještě v noci snažili vyprostit těla z trosek a svědci viděli spálená těla obětí. Jde podle ní o další z vládních útoků na město, v němž od minulého pátku přišlo o život přes 100 lidí.

Halab je rozdělen na vládní a povstaleckou část a v posledních dnech se tam odehrávaly těžké boje, které jsou považovány za porušení příměří.

Na obnovenou vlnu násilí poukázal také zmocněnec OSN Staffan de Mistura, když ve středu řekl, že "v minulých 48 hodinách v Sýrii zemřel každých 25 minut jeden člověk a každých 13 minut byla jedna osoba zraněna". Příměří bylo vyhlášeno koncem února a de Mistura upozornil, že po 60 dnech od jeho dojednání nyní visí příměří na vlásku.

De Mistura by rád uspořádal v květnu další kolo rozhovorů. Ruská agentura RIA Novosti oznámila, že příští týden pojede de Mistura do Moskvy a bude jednat s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Kvůli bojům se minulý týden stáhla opozice z ženevských mírových jednání, která de Mistura zprostředkovává. Opozice navíc pohrozila bojkotem příštího kola, pokud vláda útoky nezastaví.

Kvůli ofenzivě z Halabu v minulých dnech uprchlo ze svých domovů na 40 tisíc lidí.

Americký prezident Barack Obama minulý týden během návštěvy Německa oznámil, že USA vyšlou do Sýrie do boje proti islamistům dalších 250 členů speciálních jednotek. Vojáci nemají vést pozemní bojové operace, ale cvičit místní síly, které proti teroristům bojují.

Syrská vláda ve čtvrtek oznámila, že je znepokojena informací, že 150 vojáků USA již dorazilo do kurdské oblasti na severovýchodě země. Podle Damašku jde o "nehoráznou agresi" a narušení syrské svrchovanosti.