Řecký soud ve čtvrtek odsoudil osm tureckých vojáků, kteří vrtulníkem uprchli v sobotu na území Řecka, k dvouměsíčnímu vězení s tříletým odkladem. Všichni požádali o azyl a dokud nebude tato otázka vyřešena, budou ve vazbě, napsala agentura AP.

Odsouzeni byli za nelegální vstup do Řecka. Ankara žádá o jejich vydání, aby je mohla postavit před soud kvůli jejich roli během pokusu převzít v Turecku moc. Vydávací řízení je podle řeckého tisku zablokované žádostmi o azyl.

Ve skupině vojáků, kteří v sobotu přistáli v přístavu Alexandrupolis na severovýchodě země, jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Všichni v Řecku podali žádost o azyl, protože se obávají o svou bezpečnost a bezpečí svých rodinných příslušníků. Právě s ohledem na zahájené azylové řízení tak nyní soud nemůže rozhodnout o jejich vydání, verdikt ohledně udělení azylu by měl padnout v první polovině srpna. Podle agentury AP se bude stání v azylovém řízení konat 27. července.

Všichni popírají, že se účastnili puče, ale jeden z nich ve čtvrtek řekl, že vzhledem k rozsáhlým armádním čistkám, které nyní běží v Turecku, se bojí vrátit. Ankara o nich hovoří jako o "teroristech". "Chtěli jsme do Bulharska, Rumunska nebo do Řecka, nakonec jsme zvolili Řecko," řekl v úvodu čtvrtečních jednání jeden z obviněných.

Celá skupina vydala po dnešním soudním řízení prohlášení, v němž vyjasňuje své postoje. "Omlouváme se za potíže, které způsobujeme Řecku, ale jednali jsme bez možnosti jiné volby. Nebyli jsme zapojeni do pokusu o puč. S hrdostí sloužíme v našich ozbrojených silách a ctíme demokracii a lidská práva," četl z prohlášení právník Turků.

Řecký premiér Alexis Tsipras už v sobotu, několik hodin po nezdařeném puči, vyjádřil podporu demokraticky zvolené turecké vládě. Řekl také, že případ Turků, kteří požádali o azyl, bude řešen rychle a v souladu s mezinárodním právem.