Turecké speciální jednotky ve středu za pomoci vojenského letectva mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy zahájily ofenzivu na syrské město Džarabulus, které je v držení radikálů takzvaného Islámského státu (IS). Hranici přejel dlouhý konvoj tanků a obrněných transportérů a ve městě se střetl s jednotkami IS.

Turecké pozemní jednotky hranice překročily zcela poprvé, útok podpořili i syrští povstalci. Syrské ministerstvo zahraničí kroky Turecka odsoudilo jako porušení suverenity země, uvedla agentura Reuters s odkazem na syrskou státní televizi. Damašek obvinil Ankaru, že se snaží nahradit Islámský stát "jinými teroristickými skupinami".

Podle reportéra Reuters hranici překročilo minimálně šest tanků, jiné zdroje hovoří o dvacítce. Akci předcházela dělostřelecká palba a nálety koaličního letectva vedeného USA. Nad ránem také vojáci evakuovali obyvatele vesnic na turecké straně hranice, protože očekávají, že tam bude směřovat odvetná palba džihádistů z Džarabulusu. 

Spolu s tureckými tanky do Sýrie vstoupilo 1500 Tureckem podporovaných rebelů ze Syrské svobodné armády (FSA), uvedla Reuters s odvoláním na velitele povstalců. Podle některých zdrojů již jednotky FSA vstoupily do Džarabulusu, kde nyní svádí pouliční boje s ustupujícími radikály. 

Turecko v pondělí pohrozilo, že "zcela vyčistí" oblasti kolem syrské hranice od bojovníků IS. Reagovalo tak na nedávný sebevražedný pumový atentát, který si v Turecku vyžádal 54 obětívčetně 22 dětí a který podle Ankary spáchali džihádisté IS.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Vedle území ovládaného džihádisty ale kontrolují velkou část severu Sýrie Kurdové. Ankara chce zastavit jejich postup, protože se obává, že úspěchy syrských Kurdů podnítí kurdský separatismus v Turecku. Útok je veden jedna snahou zatlačit Islámský stát, ale také nepřipustit, aby další města a vesnice získaly kurdské jednotky.

Turecké ministerstvo zahraničí ve středu varovalo kurdské jednotky, že se musí vrátit na východ od řeky Eufrat, jinak Turecko podle ministra Mevluta Çavuşoğlua "podnikne to, co je nutné". K ústupu na východní břeh řeky vyzval Kurdy i americký viceprezident Joe Biden. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že akce tureckých jednotek míří jak na členy IS, tak na jednotky syrských Kurdů. Zástupci kurdských jednotek YPG označili tureckou vojenskou intervenci za "nestydatou agresi" a vměšování se do vnitřních záležitostí Sýrie.

Turecko a Spojené státy sice společně bojují proti Islámskému státu, rozcházejí se ale jejich pohledy na podporu kurdských povstalců v Sýrii. Turecký prezident Erdogan proto ve středu prohlásil, že země "podporující teroristy" (z tureckého pohledu i syrské kurdské milice - pozn. red.) si "zahrávají s odjištěným granátem". Turci totiž jednotky syrských Kurdů považují za odnož v Turecku aktivní Kurdské strany pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považují jak Spojené státy, tak Evropská unie.

Džihádisté ztrácejí

Džihádisté utrpěli během bojů v Sýrii v poslední době ztráty území. Například kurdští bojovníci s pomocí leteckých sil koalice vedené Spojenými státy vyhnali bojovníky IS z jejich bašty v syrském městě Manbidž.

V Istanbulu se odehrál policejní zátah na podezřelé z členství v IS. Podle agentury Dogan razii podnikla protiteroristická jednotka poté, co na množství podezřelých byly vydány zatykače.

Oblast ofenzivy: