Spojené státy spolupracují s Tureckem na posuzování důkazů spojených s případným vydáním duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA a kterého Ankara viní ze zosnování červencového neúspěšného pokusu o převrat v Turecku.

Ve středu to uvedl americký viceprezident Joe Biden, který během návštěvy Ankary nabádal turecké představitele k trpělivosti. Prezident Recep Tayyip Erdogan po jednání s Bidenem prohlásil, že USA mají povinnost Gülena vydat a že tato povinnost vyplývá z dohod obou spojeneckých zemí.

Biden je nejvyšším americkým představitelem, který osobně navštívil Ankaru po zmařeném puči, po němž Erdogan obvinil Západ, že dává najevo malou podporu jeho rázném postupu vůči údajným strůjcům převratu.

Biden ve zjevném pokusu o urovnání vztahů vyjádřil lítost, že nemohl zemi navštívit už dříve, a lidi zapojené do snahy o převrat označil za teroristy. Zároveň prohlásil, že Turecko má bezmeznou americkou podporu a USA nebudou chránit nikoho, kdo by chtěl uškodit americkému spojenci, jímž Turecko je.

Erdoganovi však zároveň řekl, že o Gülenově vydání musí rozhodnout americký federální soud, což vyžaduje trpělivost. USA podle něho zapojily do celého procesu více právníků než do jakékoli podobné kauzy nedávné minulosti.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Turecký prezident po jednání novinářům řekl, že dohody mezi jeho zemí a USA vyžadují, aby byl Gülen zadržen a předán tureckým úřadům, což však nijak nespecifikoval. USA by podle něho neměly nakládat s tureckou žádostí lehkomyslně, neboť by to mohlo poškodit vzájemné vztahy. Ankara již zaslala Washingtonu desítky spisů s důkazy o Gülenově protistátní činnosti, některé již před červencovým pokusem o svržení vlády, uvedl Erdogan.

Washington tvrdí, že dokumenty, které by skutečně dokazovaly podíl Gülena na puči, zatím nedostal.

Gülen obvinění odmítá a požaduje mezinárodní vyšetření červencového pokusu o převrat, který sám odsoudil. Erdoganův režim, který duchovní označuje za autoritářský, ho viní z pokusu o svržení vlády dlouhodobě. Letos v lednu s Gülenem a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 za pomoci rozpoutaného korupčního skandálu.