Na východní části syrského města Aleppo večer opět padaly bomby. Nálet přišel necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. O obnově bojů informovala agentura AFP. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při náletech na Aleppo a okolí zahynulo nejméně 32 lidí. Podle OSN byly u města při náletu zasaženy kamiony s humanitární pomocí.

AFP ohlásila intenzivní útoky na povstalecké části na východě města, odkud bylo slyšet sirény sanitek a na několika místech bylo vidět oheň. Agentura Reuters napsala, že útočilo buď ruské, nebo syrské letectvo. Moskva svůj podíl na útoku popírá. "Veškeré informace o pohybu konvoje měli k dispozici jen extremisté, kteří tyto oblasti kontrolují," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

SOHR oznámila, že letadla podnikla od ukončení příměří více než 40 náletů na Aleppo a okolí. Při leteckých úderech podle ní zahynulo nejméně 32 lidí.

Syrská vláda tvrdí, že se její armádě podařilo odrazit povstalecký útok jižně od Aleppa.

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Z 32 obětí pondělních náletů jich podle exilové organizace zahynulo 12 právě při útoku na konvoj. Šlo o řidiče a humanitární pracovníky syrského Červeného půlměsíce.

Automobily nemířily do Aleppa, ale do oblasti západně od něj, kde v obklíčení žije 78 000 lidí.

Zasažení 18 z 31 kamionů humanitárního konvoje potvrdil rovněž mluvčí OSN, počet obětí ale neupřesnil. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nálet odsoudil.

"Vypravení konvoje bylo výsledkem dlouhého procesu povolení a příprav, abychom pomohli obklíčeným civilistům," uvedl.

Útok na humanitární konvoj odsoudil rovněž francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj je to další důkaz naléhavé potřeby příměří.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby útok na konvoj označil za odporný.

Washington podle něj bude nyní muset přehodnotit svou budoucí spolupráci s Ruskem v Sýrii.

Rusko a USA domluvily příměří, které začalo platit minulé pondělí v 18:00 středoevropského času. Nepodařilo se při něm ale dostat humanitární dodávky do obléhaných míst, jak se původně předpokládalo.

Rusko v pondělí naznačilo kolaps příměří, když oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala jednostranně klid zbraní, když povstalci bojují. Zástupce syrské armády pak večer prohlásil, že příměří skončilo. Americký ministr zahraničí John Kerry ale tvrdil, že na přerušení příměří je brzy a že na osm míst míří konvoje s humanitární pomocí.

Anas Abdá, který vede syrskou exilovou opozici, v pondělí uvedl, že režim prezidenta Bašára Asada nerespektuje příměří, protože jej nerespektuje ani Rusko, které ho přitom s USA dojednalo.

V Ženevě o situaci v Sýrii jednají zástupci Ruska a USA. Kerryho úřad očekává, že Rusko coby spojenec Damašku vyjasní prohlášení syrské armády o ukončení příměří.

Americké ministerstvo zahraničí v době, kdy ze Sýrie přišly zprávy o obnově bojů, oznámilo, že usiluje o prodloužení příměří a rozšíření humanitární pomoci. V úterý mají v New Yorku o Sýrii jednat zástupci států usilujících o diplomatické řešení konfliktu.

Červený kříž odložil vysílání pomoci

Červený kříž vyslání konvojů s humanitární pomocí do čtyř syrských měst odložil. Po pondělním útoku musí přehodnotit bezpečnostní situaci v oblasti. Informoval o tom Robert Mardini, který má v Mezinárodním výboru Červeného kříže (MVČK) na starosti Blízký východ a severní Afriku.

Stejným způsobem na nálet reagovala i OSN, která rovněž oznámila odložení vyslání konvojů do Sýrie. Od syrské vlády přitom nedávno získala povolení, že pomoc může dovézt.

Zasažené automobily měly dovézt pomoc pro 78 000 lidí v těžko dostupné oblasti v provincii Aleppo.

"Je to velmi znepokojivé. Došlo k obnovení násilností a bojů na mnoha místech," uvedl Robert Mardini. "Něco jsme plánovali ve čtyřech městech, ale zatím jsme to odložili, abychom vyhodnotili bezpečnostní podmínky," dodal. Pomoc měla zamířit do povstalci obléhaných měst Fúa a Kafrája v provincii Idlib a do vládou blokovaných měst Madájá a Zabadání.

Podle předsedy MVČK Petera Maurera byl pondělní útok jasným porušením mezinárodního práva. "Nemožnost ochránit humanitární pracovníky může mít vážný dopad na humanitární práci v zemi," dodal Maurer.