Bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) znovu získali kontrolu nad městem Palmýra. Podle agentury Reuters to v neděli uvedl guvernér provincie Homs, podle něhož se armáda všemi prostředky pokusí dostat islamisty pryč. Předchozí útok islamistů na toto starobylé syrské město se odehrál v sobotu, nálety ruského letectva v noci na neděli ale donutily ozbrojence k ústupu. Ti se však i díky početní převaze znovu dostali zpět.

Úspěch radikálů při ovládnutí Palmýry potvrdila kromě guvernéra také exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Hnutí IS v prohlášení na internetu uvedlo, že jeho bojovníky ruským bombardováním podpořená akce armády udržela mimo město jen několik hodin.

"Nehledě na velké ztráty na živé síle a technice se teroristé snaží maximálně se přiblížit a udržet se uvnitř města, protože ruské letectvo nepodniká nálety na obytné čtvrti," citovala agentura TASS z komuniké ruského monitorovacího střediska v Sýrii nedlouho před tím, než radikálové opět získali kontrolu nad Palmýrou.

Teroristé z IS podle televizní stanice al-Arabíja znovu pronikli do Palmýry z několika směrů, když se vojáci vládních sil podle ruských médií před drtivou převahou nepřítele stáhli z řady pozic.

Ruské letouny podle ruského ministerstva obrany v noci na neděli podnikly na islamisty 64 náletů, při kterých zničily 11 tanků a bojových vozidel pěchoty, 31 aut s velkorážnými kulomety a zabily více než 300 ozbrojenců.

Tato letecká podpora umožnila syrské armádě odrazit první útok bojovníků IS.

Radikálové v sobotu ovládli většinu města, když se lidem z IS podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládnout strategicky důležité kopce okolo Palmýry. Radikálové nejprve získali severozápadní část města, pak se boje přesunuly směrem k centru.

Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

Islamisté podle ruských vojáků vyslali k Palmýře značné posily od města Rakká, kde podle nich mezinárodní koalice vedená Spojenými státy "pozastavila aktivní operace proti teroristům". Podle ruské rozvědky ještě dříve vedení IS vyslalo z Mosulu do Rakká na pět tisíc bojovníků.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Povstalecké skupiny naopak přičítají úspěchy IS u Palmýry tomu, že režim syrského prezidenta Bašára Asada soustředil všechny síly na dobytí Aleppa, jehož další část v neděli ovládly syrské vojenské síly.

Úplné ovládnutí města by byl dosud největší úspěch armády podporované Ruskem a Íránem.

Podle analytiků by to také mohlo vést ke zvratu v celé občanské válce. Vládní jednotky postoupily na území jižně od historické aleppské pevnosti, u níž jsou v obležení zbytky povstalců.

Jejich zástupci podle agentury Reuters dostali k posouzení rusko-americký návrh, který má zajistit bezpečný odchod z města rebelům, jejich rodinám i civilistům. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ale podle ruské agentury RIA informace o jakékoliv rusko-americké dohodě popřel.

Rjabkov prohlásil, že ruští a američtí vyjednávači se dosud na žádné společné variantě řešení situace v Aleppu neshodli. "To, o čem informují západní agentury, ne vždy nutně odráží realitu," řekl Rjabkov, podle něhož Moskva stále pracuje na vytvoření podmínek pro odchod lidí z Aleppa. Společná dohoda není na dohled kvůli tomu, že USA trvají na nesplnitelných podmínkách, dodal.