Je mi jedno, jestli budou dva státy, palestinský a izraelský, nebo bude jeden společný, prohlásil americký prezident Donald Trump po schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě. Ohlásil tak faktickou změnu americké politiky na Blízkém východě, která dosud podporovala vznik dvou samostatných států pro Palestince a Izraelce. Proti tomu okamžitě protestovali jak Palestinci, tak některé arabské země. I když Trump prohlásil, že záleží na Palestincích a Izraelcích, jaké řešení si vyberou.

Palestinci prosazují vytvoření dvou nezávislých států, současného izraelského a vznik palestinského státu ze Západního břehu Jordánu okupovaného Izraelem od roku 1967 a z Pásma Gazy, které nyní ovládá hnutí Hamás označované za teroristickou organizaci. Vznik jednoho státu připojením palestinských území k Izraeli by totiž byl nesmírně komplikovaný – vznikla by země, kde by zhruba půl na půl žili Arabové a Židé. Přitom Trump žádá Palestince, aby uznali židovských charakter Izraele.

Palestinci se obávají, že by se pak Arabové v Izraeli stali občany druhé kategorie. Proti je i většina izraelských politiků, kteří se obávají, že by pak Izrael ztratil svůj židovský ráz. Někteří izraelští poslanci navrhují, aby Palestinci ze Západního břehu získali občanství sousedního Jordánska. To spravovalo Západní břeh mezi léty 1948 a 1967, než ho v šestidenní válce získal Izrael. Jordánsko ale prosazuje vznik samostatného palestinského státu. Už nyní žije v Jordánsku výrazná palestinská menšina a palestinské organizace téměř zničily jordánskou monarchii v sedmdesátých letech, kdy je nakonec musela vojensky potlačit jordánská armáda.