Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, pocházel z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany.

Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní na východním okraji města Chán Šajchún jižně od města Idlib. Nálet se podle mluvčího odehrál mezi 11:30 a 12:30 místního času.

Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity teroristy v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Aleppo. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko prý má z Aleppa vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Ruské prohlášení přichází po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal podle některých zdrojů nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

Záběry syrských záchranářů: Oběti chemického útoku v Idlibu bojují o život

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese chemický útok v provincii Idlib ukázal, že v Sýrii se dál dějí válečné zločiny a často je porušováno mezinárodní humanitární právo.

Při příchodu na středeční konferenci o pomoci a budoucnosti Sýrie v Bruselu prohlásil, že pachatelé útoků musí nést zodpovědnost, vyhnul se ale odpovědi na otázku, zda vinu nese režim prezidenta Bašára Asada.

"Je třeba věc jednoznačně vyšetřit, abychom se zbavili veškerých pochybností. Odpovědnost je nutné vyvodit na základě tohoto vyšetřování," uvedl pouze.

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona ale důkazy jednoznačně směřují k tomu, že za chemickým útokem, který podle některých zdrojů usmrtil okolo stovky lidí, stály Asadovy síly. "A že to udělali s plným vědomím toho, že používají nelegální zbraně k barbarskému útoku na vlastní lidi," řekl v Bruselu Johnson.

V reakci na útok ve středu odpoledne SELČ mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

Návrh rezoluce, předložený Británií, Francií a USA, podle agentury Tass požaduje od Damašku, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli, jakož i hrozí sankcemi v případě použití otravných látek.

"Jsem přesvědčen, že Rada bezpečnosti OSN dostojí své zodpovědnosti," prohlásil Guterres. Rada se kvůli incidentu schází dnes odpoledne. Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která údajný útok chemickými zbraněmi odsuzuje. "Tohle je moment pravdy," poznamenal k odpolednímu jednání generální tajemník OSN.

Záběry syrských záchranářů: Oběti chemického útoku v Idlibu bojují o život