Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující chemický útok v Sýrii z minulého týdne a požadující jeho přísné vyšetření, informovaly agentury Reuters a AP. Incident v městě Chán Šajchún si vyžádal desítky mrtvých, včetně mnoha dětí.

Rusko už předtím varovalo, že text v jeho současné formě, kdy požaduje od syrské vlády, aby s mezinárodními vyšetřovateli plně spolupracovala, nepodpoří. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.

Šlo již o osmou rezoluci, kterou Rusko zablokovalo ve prospěch svého syrského spojence, připomněly agentury Reuters a AFP.

Americký prezident Donald Trump v reakci na ruské prohlášení na tiskové konferenci vzal zpátky svůj výrok, že je NATO zbytečné a zastaralé. Souhlasil s ním i generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg, který zároveň ocenil americký závazek podílet se na bezpečnosti Evropy. Dodal, že NATO musí dělat víc v boji s terorismem. 

Trump po jednání se Stoltenbergem také prohlásil, že členské státy Aliance se musí dostatečnými investicemi do armády podílet na společné obraně. Trump opakovaně kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

Trump se také věnoval tématu nedávného chemického útoku v Sýrii, z něhož Washington viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale odpovědnost odmítá. Prezident USA prohlásil, že vůbec nepochybuje o správnosti amerického odvetného úderu na syrskou leteckou základu. Zároveň poznamenal, že by si rád myslel, že Rusko o chemickém útoku předem nevědělo.

Alianční státy americký odvetný úder podpořily, za což jim Trump nyní poděkoval. Dodal, že nyní je čas ukončit brutální válku v Sýrii, porazit teroristy a umožnit uprchlíkům návrat domů. Asada pak označil za "řezníka".

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v první reakci na veto řekl, že Británie je jím "šokována". Zároveň dodal, že "si Rusko vybralo špatný tábor". Podle něho chtělo mezinárodní společenství jasně ukázat, že nikdo si nemůže dovolit používat chemické zbraně a že ti, kteří za jejich použití jsou odpovědní, musejí nést následky.

Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že Rusko převzalo "velkou odpovědnost" tím, že vetovalo rezoluci, a obvinil Moskvu, že "systematicky chrání" svého spojence, syrského prezidenta Bašára Asada.

V 15členné RB OSN podpořilo návrh deset zemí. S Ruskem hlasovala proti Bolívie. Kromě Číny se zdržely Kazachstán a Etiopie.