Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení ruských sil ze Sýrie, kde dosud vojensky podporují režim syrské hlavy státu Bašára Asada. V pondělí o tom v souvislosti s nečekanou Putinovou návštěvou Sýrie informovaly ruské agentury. Putin se během návštěvy setkal i s Asadem a mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali zhruba za dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát.

Putin, který má v pondělí na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s ruským prezidentem základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Agentura AP poznamenala, že Putin zemi navštívil v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z IS v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekává. Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku. Rusko má podle různých odhadů v Sýrii čtyři až deset tisíc vojáků.

Ruská role v konfliktu

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září 2015. O pomoc Moskvu požádal syrský prezident Bašár Asad, s nímž má ruský prezident Vladimir Putin dobré vztahy. Asad rovněž v říjnu 2015 jednal s Putinem v Moskvě. Byla to jeho první zahraniční cesta od zahájení občanské války. S Asadem se Putin setkal i letos v listopadu v Soči.

Cílem útoků ruských sil jsou nejen pozice IS a Fronty dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra), která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, syrská opozice viní Rusko z toho, že útočí i na opoziční skupiny, mezi nimi i na ty, s nimiž spolupracují Spojené státy. Proti radikálům bojují také arabsko-kurdské síly, které podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením USA.

Z toho pramení i napětí, která panuje mezi Ruskem a USA. Napětí zesílilo po chemickém útoku, při němž letos v dubnu zahynulo v syrském městě Chán Šajchún přes 80 lidí a po kterém následoval americký raketový útok na syrskou základnu. Západ z chemického útoku obvinil syrský vládnoucí režim, což odmítlo i Rusko, Damašek zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Vinu za chemický útok přisoudili syrské armádě také vyšetřovatelé z OSN. Rusko odsoudilo společně s Íránem americký útok na syrské pozice, který označilo za agresi proti svrchovanému státu.

Rusko má v syrském Tartúsu námořní základnu, která je jediným podobným zařízením, které má Rusko mimo území bývalého Sovětského svazu. Využívá také základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Rusko útočí i z ponorek ve Středozemním moři.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo při ruských náletech 5 700 civilistů, z toho čtvrtinu tvořily děti. Ruské jednotky zabily podle stejného zdroje téměř 4 300 bojovníků IS a zhruba 3 900 členů Fronty dobytí Sýrie a dalších skupin.